GN 42/2020 Archiwum

Online z biało-czerwoną

Co roku, na różne sposoby, mieszkańcy miast i wsi manifestowali przywiązanie do biało-czerwonej flagi. W tym roku włodarze zachęcali do obchodzenia Święta Flagi w domach.

W tym roku, w związku z pandemią, wielu diecezjan przywiązanie do narodowego symbolu świętowało w domach. O święcie przypominały powiewające na budynkach flagi. Biało-czerwona powiewała także na dachach samochodów, a nawet rowerów.  

Wiele samorządów, stowarzyszeń, jednostek kultury zaprosiło mieszkańców do wspólnego świętowania online. Tak było m.in. w Skierniewicach. O wspólne spotkanie przed ekranami zadbało Muzeum Historyczne Skierniewic. Od rana na FB placówki pojawiały się materiały filmowe. Pierwszy przygotowali harcerze, którzy od 2015 roku organizują 2 maja wspólny przemarsz z flagą narodową. W tym roku marsz się nie odbył. Odbyły się natomiast warsztaty online, o których opowiedziała komendant Hufca ZHP w Skierniewicach phm. Liwia Małczak oraz Natalia Siejkowska. Harcerze przygotowali wiele atrakcji dla dzieci w różnym wieku. Były konkursy, zabawy, spora dawka wiedzy a także niezwykła animacja o Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Potem miała miejsce premiera filmu edukacyjnego pt. "Historia Biało-Czerwonej", przygotowanego przez dr Annę Olczak z klasą If z Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa. Od 20.00 mieszkańcy mogli zobaczyć, jak muzeum  świeci kolorami polskiej flagi.

Marsz z flagą nie odbył się także w Kutnie. Do świętowania Dnia Flagi online zachęcali także kutnowscy harcerze. Z okazji święta przygotowali specjalne wideo, w którym opowiedzieli o historii i genezie święta.

Ze względu na zakaz zgromadzeń nie odbyły się żadne publiczne uroczystości w Łowiczu. Włodarze zrezygnowali także z rozdawania flag mieszkańcom, jak miały to w zwyczaju.  Jedynie członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Łowickiej Łowickie.pl przygotowali dla mieszkańców 250 biało-czerwonych kotylionów, które rozdawali na ulicach miasta, a także na miejskim targowisku.

W tym roku z powodu pandemii oficjalne uroczystości nie odbyły się także w Głownie. Plac Wolności został jednak udekorowany barwami narodowymi, a Grzegorz Janeczek, burmistrz Głowna wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej złożyli w imieniu mieszkańców kwiaty pod obeliskiem przy Dębie Wolności.

Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie uroczystości majowe zostały odwołane także w Łęczycy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama