GN 42/2020 Archiwum

Budowa kościoła w Guzowie

Prace przy budowie nowej świątyni w Guzowie idą pełną parą. Pierwszy etap robót dobiega końca. W stanie surowym jest też plebania.

Budowę świątyni w guzowskiej parafii finansuje Fundacja im. Feliksa hr. Sobańskiego. Nowy kościół ma być wotum rodziny Sobańskich w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt kościoła wykonała pracownia architektoniczna Szymborski i Szymborski, która wcześniej zaprojektowała m.in. Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie. Przedsięwzięcie jest realizowane pod przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby i we współpracy z ks. Robertem Sumińskim, administratorem parafii.

Wiernym guzowskiej wspólnoty od lat za kościół parafialny służyła kaplica, przylegająca do neorenesansowego pałacu Sobańskich, wybudowanego w XIX wieku. Udostępnił ją parafianom filantrop, działacz społeczny i charytatywny hrabia Feliks Sobański, z uwagi na brak zgody caratu na budowę kościoła dla społeczności lokalnej. Zamysł hrabiego postanowił zrealizować jego prapraprawnuk hrabia Michał Sobański, prezes Fundacji im. Feliksa hr. Sobańskiego.

Symboliczne rozpoczęcie prac odbyło się w maju 2019 r. Mszą św., w której uczestniczyli przedstawiciele rodziny fundatorów na czele z hrabią Michałem, władze gminy, projektanci kościoła, przedstawiciele firmy prowadzącej budowę, a także przyjaciele, ofiarodawcy i parafianie. W rok od wbicia pierwszego szpadla dobiega końca pierwszy etap prac budowlanych.

- Do 5 metrów wzniesione są już ściany. Na dniach rozpocznie się wylewanie stropów - wyjaśnia ks. Sumiński. - Prace budowlane powinny zakończyć się wiosną 2021 roku. Potem przyjdzie czas na roboty kamieniarskie, zakładanie instalacji, prace wykończeniowe. W 2023 r. świątynia ma być gotowa do sprawowania kultu. Wszystko, do czego zobowiązała się fundacja, jest realizowane solidnie i zgodnie z harmonogramem - dodaje ks. Sumiński.

Nowy kościół będzie miał dwie bramy. Pierwsza - Matki Bożej - wprowadzi wiernych do świątyni i będzie głównym elementem fasady, druga - Chrystusa - zwieńczy wnętrze kościoła, nawiązując do słów Jezusa: "Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony". W nowej świątyni znajdą się XVII-wieczny obraz "Chrystus z krzyżem", dar przekazany przez Kacpra Krasickiego, oraz relikwie podarowane rodzinie przez papieża Leona XIII.

 

Więcej w 20. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 17 maja.

 

Budowa kościoła w Guzowie   ks. Robert Sumiński

 

Budowa kościoła w Guzowie   ks. Robert Sumiński Budowa kościoła w Guzowie   ks. Robert Sumiński
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama