Konsekracja Wioletty Białej

Do grona dziewic konsekrowanych diecezji łowickiej dołączyła Wioletta Biała. To trzecia przedstawicielka tej formy indywidualnego życia konsekrowanego. Konsekracji udzielił i uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Wojciech Osial.

W niedzielę 24 maja w parafii św. Cyryla i Metodego w Żyrardowie podczas uroczystej Mszy Świętej do grona dziewic konsekrowanych w diecezji łowickiej dołączyła Wioletta Biała. Do tego dnia przygotowywała się przez 5 lat, uczestnicząc w naukach, formacji, rekolekcjach, modlitwie pod okiem ks. Grzegorza Radomiaka SJ, ks. Adama Domańskiego - diecezjalnego referenta do spraw formacji stanu dziewic i stanu wdów konsekrowanych oraz przy wsparciu zaprzyjaźnionych kapłanów. 

Wioletta Biała pochodzi z Magdalenki. Kilka lat temu przeprowadziła się do Żyrardowa, gdzie na co dzień pracuje z osobami z niepełnosprawnością jako instruktor warsztatów terapii zajęciowej. Związana jest także z żyrardowską wspólnotą salezjańską.

Dziś, 24 maja, w święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych - niezwykle ważnej dla zgromadzenia salezjanów, Wioletta złożyła wieczyste śluby czystości i oddania samemu Bogu. W najważniejszym momencie życia towarzyszyli jej rodzice, rodzeństwo, rodzina, przyjaciele i licznie zgromadzeni kapłani. Dzięki transmisji online, ale i duchowo, z Wiolą połączyli się pozostali znajomi, modląc się w jej intencji. 

Konsekracji udzielił bp Wojciech Osial, który w słowach homilii wskazał, jak ważną rolę w życiu Kościoła pełni indywidualna forma konsekracji kobiet, jaką jest stan dziewictwa konsekrowanego. - Jezus pokochał Wiolettę, jej serce zostało porwane przez Boga. I oto sam boski Oblubieniec ją poślubia przez sprawiedliwość, miłosierdzie, wierność i miłość. I są to zaślubiny w najczystszej i najpotężniejszej miłości, która jest całkowitym darem z siebie. Jest to miłość aż po krzyż - mówił kaznodzieja.

Konsekracja Wioletty Białej  

Biskup wspomniał także i wyjaśnił zadania, misję codzienności, które czekają Wiolę. To pokuta, dzieła miłosierdzia, gorliwa modlitwa i apostolstwo. - Wszystko, co czynisz i czynić będziesz, niech będzie Jego chwałą - prosił bp Osial.

Widocznym znakiem konsekracji jest obrączka, którą Wioli po modlitwie błogosławieństwa, założył biskup Wojciech. Otrzymała z jego rąk także brewiarz, którym codziennie będzie się modlić.

Atrybutami życia dziewicy konsekrowanej są obrączka i brewiarz, które Wiola przyjęła z rąk bp. Osiala.   Atrybutami życia dziewicy konsekrowanej są obrączka i brewiarz, które Wiola przyjęła z rąk bp. Osiala.
detoks record/ reprod. Magdalena Gorożankin /Foto Gość

- Dziś po raz kolejny mogę powiedzieć, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. Przygotowując się do tej uroczystości, Pan Bóg wskazał mi, że mam powrócić do słów z dnia moich narodzin. To właśnie te słowa: dla Boga nie ma nic niemożliwego - mówiła Wiola. - 17 maja minęła 17. rocznica mojego uzdrowienia, kiedy Pan Bóg całkowicie uzdrowił mnie z raka. Wtedy powiedziałam Panu, "Jezu, jeśli Ty mnie uzdrowiłeś, to ja chcę żyć dla Ciebie". Dziś przede wszystkim chcę podziękować mojemu Najdroższemu Panu, że mnie powołał, że mnie wybrał taką, jaka jestem – dodała.

Konsekracja Wioletty Białej   Konsekracja Wioletty Białej  

Dziewictwo konsekrowane to indywidualna forma życia konsekrowanego kobiet świeckich. Wiola, tak jak do tej pory, będzie wypełniać swoje obowiązki, realizować pasje, angażować się w życie parafii, wspólnoty i innych dzieł, do których powoła ją Pan Bóg. Od chwili konsekracji musi jednak spełniać warunki, które obowiązują ten stan życia duchowego od zachowania dozgonnej czystości, przez modlitwę, rekolekcje, dalszą formację do całkowitego ofiarowania się Panu Bogu w każdej czynności, spotkaniu z drugim człowiekiem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..