Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Boże Ciało w diecezji łowickiej

Ks. prał. Wiesław Wronka, wikariusz generalny, 3 czerwca wydał komunikat w sprawie organizacji procesji Bożego Ciała w diecezji łowickiej.

Wydział Duszpasterstwa Kurii Diecezjalnej Łowickiej zachęca księży proboszczów do organizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w uroczystość Bożego Ciała 11 czerwca.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzona jest w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Przypada ona w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Jest świętem nakazanym. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium w 1246 r., a w 1317 r. ustanowiona została świętem dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce została wprowadzona przez biskupa Nankiera na synodzie w Krakowie w 1320 roku. Zewnętrzną formę święta stanowią procesje do 4 ołtarzy. Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, z błogosławieństwem na zakończenie.

W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa, ks. prał. Wronka skierował komunikat do księży proboszczów w sprawie organizacji procesji Bożego Ciała. W dokumencie czytamy: "Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa państwowego, dotyczące zniesienia limitów osób mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych (por. par. 15 ust. 8 Rozporządzenia Rady Ministrów z 29 maja 2020 r.), Wydział Duszpasterstwa Kurii Diecezjalnej Łowickiej zachęca Księży Proboszczów do organizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w uroczystość Bożego Ciała w dniu 11 czerwca. Przypominamy o konieczności zachowania środków ostrożności, które określa ww. rozporządzenie. Mianowicie, zachowanie bezpiecznej, minimum 2-metrowej odległości między osobami uczestniczącymi w procesji lub zasłonięcie nosa i ust. Niech wspólne publiczne oddanie czci Chrystusowi Panu, obecnemu w Najświętszym Sakramencie, umocni naszą wiarę i uzdolni nas do dawania świadectwa o przynależności do Kościoła".

W Łowiczu procesja Bożego Ciała ulicami miasta wyruszy po Mszy św. w bazylice katedralnej o godz. 10.30. Na ul. Starzyńskiego ustawione zostaną stragany, tzw. bobiki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy