Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kultura i sport powracają

Od 6 czerwca funkcjonowanie wznawiają ośrodki kultury, sportu i rekreacji. Powracają także zajęcia grupowe, choć w zmienionej formie. Obowiązują także nowe wytyczne dotyczące korzystania z "miejsc kultury".

Od soboty 6 czerwca siłownie, kluby fitness, baseny, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu wznowiły funkcjonowanie.

Jednak obowiązuje nowy reżim sanitarny. Na drzwiach każdego obiektu widnieją nowe zasady korzystania ze sprzętu i przebywania w pomieszczeniach.

W siłowniach konieczne będzie zachowanie 1,5-metrowej odległości między urządzeniami do ćwiczeń. Wykluczone z użytkowania są te sprzęty, które nie spełniają wymogów co do odległości lub są trudne do zdezynfekowania. Ćwiczący muszą zachować odstęp min. 2 metrów od siebie. Liczba klientów powinna zostać ograniczona w taki sposób, by na 1 osobę przypadało 10 mkw.

– Zapisałam się na konkretną godzinę. Przed wejściem zmierzono mi temperaturę ciała, zdezynfekowałam dłonie, weszłam w maseczce. Podczas ćwiczeń mogłam ją zdjąć, nawet musiałam, bo nie jest wskazane ćwiczenie w maseczce. Oprócz mnie w sali ćwiczeniowej był mój kolega i trener. Po ćwiczeniach sprzęt był dokładnie zdezynfekowany a między kolejnymi ćwiczącymi było ok. 20 minut przerwy na przewietrzenie sali. Wszystko naprawdę profesjonalnie – mówi Weronika Majewska, trenująca podnoszenie ciężarów. 

– Pewnie mogłabym poczekać jeszcze z treningiem, chociaż już wiem, że forma spadła przez czas kwarantanny. Dla mnie sport jest ważny, jest pomysłem na życie i po części z nim wiąże swój zawód, plany życiowe dlatego cieszę się z powrotu na salę treningową – dodaje.

Na basenach obowiązują dodatkowe środki bezpieczeństwa, a także ograniczona liczba klientów w zależności od powierzchni użytkowej basenów, saun.

Działalność wznawiają także kina, teatry, opery czy filharmonie. Obowiązują jednak konkretne zasady. Widownia będzie mogła być zapełniona do 50 proc. Na seansach, spektaklach i koncertach obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa za pomocą maseczki lub chusty.

Najszybciej w miastach diecezji wznowiły funkcjonowanie kina, m.in. kino "Len" w Żyrardowie, kinoteatr "Polonez" w Skierniewicach. W kolejnych dniach działalność wznowią także pozostałe placówki. Spektakle teatralne w większości przełożone są na późniejszy termin, najczęściej na wrzesień i październik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama