Nowy numer 08/2024 Archiwum

Prezydencki medal dla ks. Grzegorza Gołębia

W niedzielę 21 czerwca podczas Mszy św. o 13.00 postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy za zasługi dla Niepodległej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczony został ks. Grzegorz Gołąb, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skierniewicach.

Odznaczenie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczy doradca Prezydenta RP, Paweł Sałek.

W uroczystej Eucharystii uczestniczył także Krzysztof Jażdży, prezydent Miasta Skierniewice, który dziękując ks. kapłanowi za jego posługę, wręczył mu obraz przedstawiający skierniewicki rynek i grawer gratulacyjny. Co warto podkreślić odznaczenie zostało przyznane w 30. rocznicę świeceń ks. Grzegorza w świątyni, która ma 300 lat.  

Prezydencki medal dla ks. Grzegorza Gołębia Prezydencki medal dla ks. Grzegorza Gołębia

Dziękując za odznaczenie ks. Grzegorz wyznał, że bardzo cieszy się z tego, że jest księdzem od 30 lat. Jak powiedział jest to dla niego wielka sprawa. – Kiedy wchodziłem w kapłaństwo był rok 1990. Wtedy dużo mówiło się o autonomii państwa i Kościoła. Ja wyszedłem z takiego czasu, gdzie ta autonomia była bardzo wroga. Wyszedłem z lat 80. Ale już wtedy odczuwałem, że wielki Prymas Tysiąclecia i pokolenie Milenium przygotowało pokolenie Jana Pawła II, którego owocem był wielki ruch NSZZ Solidarność. Wtedy też widziałem, że choć państwo i Kościół są autonomiczne, to przedmiot posługi jest ten sam – człowiek. Tak przyjmuję też to dzisiejsze odznaczenie – mówił nie kryjąc wzruszenia ks. Gołąb.

Kontynuując kapłan przywołał swojego prefekta seminaryjnego, który mówił, aby po ulicach Warszawy przechodzić z modlitwą, bo tam, co rusz są tablice poświęcone męczeńskiej śmierci. – Dla mnie, to zawsze były świętości. Zawsze z szacunkiem myślę o tych, którzy walczyli o ten Naród, w I i II wojnie światowej, potem w okresie komunizmu i dzisiaj w okresie poprawności. Dlatego tym bardziej dziękuję za to odznaczenie Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, za to, że jest to Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości. Bardzo dziękuję też za to, że Prezydent Miasta Skierniewic od lutego uczynił mnie Perłą tego miasta – jest to dla mnie wielka sprawa. Dziękuję też za to, że działania na płaszczyźnie miasta są zauważalne, że choć jesteśmy w autonomii bardzo dobrze pojętej i mocno rozgraniczonej nie ma niepotrzebnych nastawień, jest za to bardzo dobra współpraca – mówił ks. proboszcz.

Prezydencki medal dla ks. Grzegorza Gołębia

Kapłan zwracając się do prezydenta Krzysztofa Jażdżyka jeszcze raz podziękował mu i całej Radzie Miasta za uczynienie roku 2020 rokiem jubileuszu 300-lecia świątyni św. Stanisława. Ciepłe słowa popłynęły także w kierunku członków NSZZ Solidarność, którzy na Eucharystię przybyli z pocztem sztandarowym.

Prezydencki medal dla ks. Grzegorza Gołębia

Prezydencki medal dla ks. Grzegorza Gołębia 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy