Nowy numer 43/2020 Archiwum

Skierniewice. Roślina za zużyty sprzęt

W sobotę 27 czerwca po raz 10. odbyła się akcja "Wymień stare urządzenia na roślinę do sadzenia".

Każdy mieszkaniec w zamian za przyniesiony zużyty sprzęt oraz baterie otrzymywał punkty, które wymieniano na wybrane sadzonki roślin. Ekonagrodą za prawidłową postawę były m.in. różanecznik, kalmia, róża pnąca, pigwowiec, hibiskus, kokornak wielkolistny, borówka amerykańska, ostrokrzew czy magnolia.

Za uzyskane punkty można było odebrać rośliny.   Za uzyskane punkty można było odebrać rośliny.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Najważniejszym aspektem akcji było przypominanie mieszkańcom, że tego typu odpadów nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci i należy z nimi postępować w odpowiedni sposób. Z roku na rok coraz więcej skierniewiczan korzysta z możliwości pozbycia się elektrośmieci. Dodatkową motywacją dla uczestników akcji jest przyjemność posiadania pięknych roślin. Wśród oddających zużyty sprzęt nie brakowało osób, które stare sprzęty zbierali cały rok.

W tym roku z uwagi na pandemię COVID-19 podczas zbiórki obowiązywały aktualne zalecenia sanitarne w tym zakresie.

Warto wspomnieć, że obecnie każdy konsument ma kilka możliwości prawidłowego pozbycia się elektroodpadów. Można zlecić odebranie elektroodpadów specjalistycznej firmie, jak również oddać je w sklepie w momencie zakupu nowego sprzętu tego samego typu. Sprzęt małogabarytowy (czyli zużyty sprzęt, którego żaden z zewnętrznych wymiarów nie przekracza 25 cm) można oddać w dużym markecie bez konieczności kupowania nowego. Stary sprzęt można też oddać w miejscu dostawy nowego lub zawieźć do gminnego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), a także oddać w serwisie zajmującym się naprawą, gdy koszt naprawy jest nieopłacalny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama