Nowy numer 9/2021 Archiwum

Kutno. Nagroda dla Grażyny Rzymkowskiej

Podczas sesji Rady Miasta Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński wręczył Grażynie Rzymkowskiej nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za 2019 rok.

Podziękowania za działalność kulturalną przekazali, obok prezydenta Burzyńskiego, także jego zastępcy, posłanka na Sejm RP Paulina Matysiak, przewodniczący Rady Miasta Mariusz Sikora, reprezentantki Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej oraz członkowie kapituły do spraw Nagrody Prezydenta w dziedzinie kultury na czele z przewodniczącym Michałem Adamskim. W imieniu instytucji kultury podziękowania złożyli Radosław Rojewski, dyrektor Kutnowskiego Domu Kultury, i Grzegorz Skrzynecki, dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Grażyna Rzymkowska przez 45 lat była dyrektorem Muzeum-Zamku w Oporowie. Dzięki jej pracy stał się on perełką wśród zabytków i placówek kulturalnych nie tylko ziemi kutnowskiej. Uratowała i pozyskała do zbiorów wiele cennych zabytków, które są ozdobą tamtejszego muzeum. Była również organizatorką Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie, które otwarto w 1969 r. w wyremontowanym mauzoleum Mniewskich.

Wiele czasu poświęciła także pracy społecznej na rzecz ratowania zabytków w regionie kutnowskim. Jest autorką wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych o zabytkach oraz historii Kutna i regionu, m.in. jest współautorką pierwszej i drugiej monografii Kutna.

Była współzałożycielką Kutnowskiej Komisji Opieki nad Zabytkami przy Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym w Kutnie. Została uhonorowana wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, złotą odznaką "Za opiekę nad zabytkami". Za swoją pracę i zasługi w dziedzinie muzealnictwa oraz szeroką działalność społeczną w dziedzinie kultury i ochrony zabytków została odznaczona przez Ministra Kultury srebrnym medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis".


Oprac na podstawie materiałów UM Kutno.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama