Nowy numer 3/2021 Archiwum

30 nowych karetek

Województwo łódzkie kupiło 30 ambulansów za prawie 15 mln zł w ramach projektu unijnego. - Pierwsze 4 przyjadą do Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego jeszcze w lipcu - zapowiada marszałek Grzegorz Schreiber.

Wiele zastosowanych w karetkach rozwiązań to nowość w naszym kraju. Każdy z ambulansów będzie wyposażony w monitor-defibrylator, który posiada unikatowe funkcje. - Monitor jest sercem każdej karetki. To on jest początkiem każdej reanimacji - mówi Paweł Gwoździk, dyrektor ds. medycznych WSRM. - Umożliwia on ratownikom obserwować stan pacjenta i dostosować do niego akcję reanimacyjną. Pozwala ją na bieżąco kontrolować, analizować i naprawiać ewentualne błędy. Posiada też unikatowe tryby pracy, dostosowujące automatycznie parametry działania urządzenia do dzieci i noworodków. Po raz pierwszy dysponujemy też urządzeniem, które w zasadzie nie wywołuje uczucia bólu u pacjenta - dodaje dr Goździk.

Wszystkie dane z monitora mogą być wysyłane do bazy, gdzie całość kontroluje lekarz nadzorujący, który może wydawać natychmiastowe decyzje dotyczące podejmowania działań. Karetka jest też wyposażona w najnowsze respiratory, fotel z gąsienicami pozwalający łatwo zwozić pacjentów po schodach i inne udogodnienia.

Wiele zastosowanych w karetkach rozwiązań to zupełna nowość.   Wiele zastosowanych w karetkach rozwiązań to zupełna nowość.
Adam Staśkiewicz

- Gdy pojawiło się zagrożenie "covidowe", natychmiast podjęliśmy działania, by unowocześnić sprzęt w wielu zakresach, m.in. dotyczyło to karetek - powiedział marszałek Schreiber podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowany został pierwszy egzemplarz karetki. - Województwo łódzkie zamówiło 30 nowoczesnych karetek pogotowia. Dziś widzimy jedną z nich, a wszystkie mają trafić do naszego województwa do końca roku. To karetki, które mają zabezpieczyć sytuację zagrożenia, gdyby się pojawiła, szczególnie jesienią, bo to ryzyko ciągle jeszcze istnieje. Chcemy być przygotowani na okoliczności, które mogą nastąpić - wyjaśnił marszałek.

Ambulanse trafią do WSRM w ramach projektu "Zapobieganie oraz zwalczanie na terenie województwa łódzkiego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem u ludzi", którego wartość to 109,94 mln zł. W ramach działania kupione zostały już środki do ochrony osobistej, m.in.: maseczki, kombinezony ochronne, pościel jednorazowa, rękawice, przyłbice, ubrania jednorazowe, w tym buty i spodnie, ubrania operacyjne jednorazowe, kardiomonitory, w tym kardiomonitory z kapnografem, pulsoksymetry, respiratory stacjonarne i transportowe, ambulanse.

To niejedyne działanie dotyczące poprawy stanu służby zdrowia w regionie łódzkim. Również dziś wicemarszałek Piotr Adamczyk przekazał do oddziału szpitalnego im. Madurowicza w Łodzi 4 łóżka porodowe za 200 tys. zł. Stanęły w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym oraz Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka. Pieniądze na łóżka w całości pochodziły z budżetu województwa łódzkiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama