Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wybory prezydenckie. Jak głosowaliśmy?

W II turze wyborów prezydenckich frekwencja wyborcza w naszym regionie była wyższa niż w I turze i wyniosła ok. 70 proc.

Jeśli chodzi o powiaty, największa frekwencja była w skierniewickim - 73,61 proc., a najniższa w łęczyckim - 65,57 proc. Rekordowo wysoką odnotowano w gminie Słupia (pow. skierniewicki), gdzie głosy oddało aż 86,93 proc. uprawnionych. Wystąpiła tam duża mobilizacja wyborców, gdyż w I turze frekwencja wyniosła tutaj 69,04 proc.

Preferencje wyborcze nie odbiegały od tych, które zaobserwowano w innych rejonach Polski. Urzędujący prezydent Andrzej Duda dużą przewagę nad kandydatem opozycji Rafałem Trzaskowskim uzyskał na terenach wiejskich - na przykład w gminie Rybno (pow. sochaczewski) na A. Dudę głosowało aż 85 proc. wyborców.

Im większa miejscowość, tym większe poparcie dla jego kontrkandydata. Tak samo w rejonach bliskich Warszawy i Łodzi. Jednak nie aż takie, jak w tych wielkich miastach. Rafał Trzaskowski nieznacznie wygrał w Skierniewicach, Żyrardowie, Łęczycy i Głownie. W pozostałych gminach i miastach lepszy wynik miał A. Duda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama