Nowy numer 22/2023 Archiwum

Bach w dziewięciu odsłonach

W łowickiej bazylice katedralnej zainaugurowano 32. Międzynarodowy Festiwal Organowy "Jan Sebastian Bach".

Koncerty odbywać się będą w każdy wtorek wakacji. 14 lipca, podczas pierwszego, na organach zagrał mieszkający w Brukseli Karol Gołębiowski, dobrze znany łowickiej publiczności z wielu koncertów. W Łowiczu, z ważnych powodów, nie pojawił się zapowiadany trębacz Tomasz Ślusarczyk. Godnie zastąpił go znakomity muzyk, rodzony brat Karola - Romuald Gołębiowski, grający na klarnecie i saksofonie.

Muzyka, jaką zaprezentowali bracia, nie ograniczyła się tylko do utworów wielkiego mistrza. W pierwszej części zagrali klasyczne utwory Bacha i innych kompozytorów. Druga część była bardziej współczesna. Publiczność była usatysfakcjonowana. - To był fenomenalny koncert. Połączenie piękna klasycznej muzyki z muzyką współczesną sprawiły, że koncert zyskał na lekkości - mówi Agata ze Skierniewic.

- Od lat uczestniczę w koncertach w katedrze. Zawsze jest to dla mnie czas wzruszeń, zachwytu. Uwielbiam Bacha, Mozarta, Chopina. To moi przyjaciele, którzy do mojego życia wnoszą harmonię i piękno.  Oni od dawna skradli moje serce. Ono bije w rytm suit, polonezów, kantat - wyznaje pani Bogusława.

Organizatorami wydarzenia są ŁOK i Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. S. Moniuszki. Od początku kierownictwo artystyczne nad festiwalem sprawuje prof. Wiktor Łyjak, który poprowadził koncert, i który z recitalem organowym wystąpi 22 lipca.

Łowicka edycja festiwalu odbywa się pod honorowym patronatem bp. Andrzeja F. Dziuby i Krzysztofa Kalińskiego, burmistrza Łowicza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast