Sanniki. Z Chopinem i Norwidem "W drodze"

Po raz kolejny w sannickim pałacu można było nacieszyć się muzyką i poezją. Melomani uczestniczący w koncercie wysłuchali muzyki Leopolda Godowskiego i Fryderyka Chopina w interpretacji Łukasza Kwiatkowskiego. Całości dopełniły strofy Cypriana Kamila Norwida w wykonaniu Krzysztofa Gosztyły. Goście wzięli też udział w wernisażu malarstwa Marcina Hugo-Badera

W świat muzyki publiczność przeniósł Łukasz Kwiatkowski, pianista, absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, w klasie fortepianu prof. Anny Wesołowskiej-Firlej. Swoje umiejętności doskonalił także na międzynarodowych i krajowych kursach mistrzowskich. W 2005 roku rozpoczął pracę jako asystent w klasie fortepianu prof. Anny Wesołowskiej-Firlej w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W 2013 roku uzyskał stopień naukowy doktora sztuki muzycznej, a w 2018 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i stypendiów. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Radia Łódź oraz telewizji w Chile.

Na publiczności wrażenie robiła także poezja czytana przez Krzysztofa Gosztyłę, aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego. Radiowca. Jego ciepły, głęboki głos szerszej publiczności znany jest z wielu realizacji dubbingowanych, a także z licznie przygotowanych audiobooków.

Sierpniowy koncert z cyklu Chopin-Muzyka-Poezja doskonale uzupełniła wystawa Marcina Hugo-Badera pod tytułem „W drodze”. Artysta malarz zauważa, że każdy z nas jest w drodze przez całe życie, szuka nowych koncepcji, uczy się, docieka.

Zarówno Chopin, jak i Norwid bywalcy salonów warszawskich, Polskę opuścili, nie wiedząc, że nigdy tu nie wrócą. Obaj byli w drodze dosłownie i w przenośni do końca życia.

Po koncercie przyszedł czas na wernisaż wystawy sochaczewianina Marcina Hugo-Badera, malarza, artystą absolwenta ASP, którą ukończył z wyróżnieniem. Zrobił też aneks z rzeźby i aneks z litografii. Tworzy dzieła zaskakujące, pełne emocji.

Artysta jest autorem projektu o nazwie Okno Sztuki, którego założeniem było wyjście ze sztuką do ludzi, pokazanie, że nie ma ona sztywnych ram, że jest dla każdego. Najpierw było to rzeczywiście okno – wystawa sklepowa, potem pół zamknięta instalacja z drewna, w której artyści mogli pokazywać swoje prace. Ostatecznie Okno Sztuki ewoluowało, wychodząc do parku, na wzgórze zamkowe. Artysta jest także  nauczycielem terapeutą, pracującym z osobami niepełnosprawnymi i z młodzieżą.

Osoby, które nie mogły uczestniczyć bezpośrednio w koncercie, mogą go wysłuchać na kanale FB i stronie www.ecasanniki.pl Nagranie realizowano i udostępniono dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..