W niedzielę 9 sierpnia w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej podczas Mszy św. dziękowano za życie, posługę i świadectwo wiary śp. ks. Wacława Zienkowskiego, rawskiego proboszcza zamordowanego w niemieckim obozie Sachsenhausen.
W 80. rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Wacława Mszy św. przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Z pasterzem diecezji modlili się ks. Bogumił Karp, dziekan i proboszcz rawski, a także pochodzący z parafii ks. Michał Wasilewski i ks. Grzegorz Grzymkiewicz. W liturgii uczestniczyli także przedstawiciele rodziny ks. Wacława, poczty sztandarowe, Rycerze Kolumba oraz przedstawiciele władz miejskich na czele z Piotrem Irlą, burmistrzem, i władz powiatowych, reprezentowanych przez Józefa Matysiaka, starostę. O oprawę liturgii zadbał chór parafialny Nazaret.
Oprawę zapewnił chór parafialny.Przed Eucharystią zaprezentowano krótką notę biograficzną ks. Zienkowskiego. Następnie pod upamiętniającą go tablicą delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicz. O dawnym proboszczu przypominała także jego fotografia, ustawiona poniżej ołtarza.
Eucharystię odprawił i słowo Boże wygłosił bp Dziuba.W homilii bp Dziuba podkreślał, że ks. Wacław niósł orędzie Chrystusa nie tylko słowem, ale przede wszystkim świadectwem swojego życia. - Kiedy przybył do Rawy w 1932 r., zapisał się w dziejach parafii, w dziejach miasta, jako człowiek niezwykle pokorny, prosty, człowiek, który swoim życiem pokazywał pokorę i miłość Chrystusa do bliźnich. Dostrzegał szczególnie potrzebujących - mówił bp Dziuba.
Pod ołtarzem umieszczono fotografię kapłana męczennika.Jak podkreślał kaznodzieja, oblicze Boga, które nosił w sobie ks. Wacław, zderzało się z obliczem nienawiści, zemsty i śmierci. - On niósł pokornie swoje świadectwo wierności - mówił hierarcha.
Warto wspomnieć, że ks. Wacława wydała na śmierć parafianka. Kapłan został aresztowany 12 czerwca 1940 roku. Trafił do Sachsenhausen, gdzie 5 sierpnia 1940 r. zginął śmiercią męczeńską.
Na zakończenie Eucharystii bp Dziuba zwrócił się z gorącą prośbą do wiernych o spisanie i odszukanie pamiątek po dawnym proboszczu i przekazaniu ich kopii parafii. Po raz pierwszy została odmówiona modlitwa o beatyfikację ks. Zienkowskiego. Parafianie otrzymali specjalnie przygotowane obrazki z jej treścią.
Przybywając do parafii, bp Dziuba do tutejszego muzeum parafialnego przywiózł cenny dar - mitrę pierwszego biskupa łowickiego śp. Alojzego Orszulika.
Bp Dziuba do muzeum parafialnego przekazał mitrę bp. Alozjego Orszulika.Bezpośrednio po Mszy św. wystawiono spektakl słowno-muzyczny dla upamiętnienia 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, podczas którego wystąpili aktor i reżyser Jerzy Zelnik oraz smyczkowa orkiestra kameralna Bealtic Neopolis Ensemble.
Więcej w 33. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 16 sierpnia.