Nowy numer 48/2023 Archiwum

Odpust i okrągłe jubileusze

Mieszkańcy parafii i gminy Kocierzew Południowy w dniu imienin swojego patrona św. Wawrzyńca uczestniczyli w odpuście, który poprzedziło 40-godzinne nabożeństwo.

Mszy św. odpustowej przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. prał. Zygmunt Uczciwek, pochodzący z parafii. Kapłan jest proboszczem i budowniczym kościoła pw. Świętych Apostołów Jana i Pawła na warszawskim Gocławiu. W tym roku ks. Zygmunt świętuje 50-lecie kapłaństwa. Eucharystię koncelebrowali ks. Krzysztof Chmielewski, proboszcz parafii, i ks. prał. Jerzy Banak, rezydent w parafii na Gocławiu, który także świętował okrągłą rocznicę swoich święceń.

Kapłani otrzymali kwiaty i prezenty.   Kapłani otrzymali kwiaty i prezenty.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

W homilii kapłan wspominał lata młodzieńcze spędzone na terenie parafii, pierwsze sakramenty, katechizację, duszpasterzy, a także swoją Mszę św. prymicyjną w kocierzewskiej parafii. Zwracając się do wiernych, kaznodzieja wyznał, że bardzo ich kocha. - Kocham was, bo tak nakazał Jezus Chrystus, ale również kocham, bo On pierwszy nas umiłował - mówił jubilat. Kapłan wiele miejsca poświęcił ideologiom, które niszczą człowieka, Kościół, ojczyznę. W 93. rocznicę objawień w Fatimie ówczesny papież Benedykt XVI powiedział. że tam Bóg otwiera okno nieba. Otwiera okno, gdy człowiek współczesny zamyka przed Nim drzwi. Jesteśmy świadomi tego, ilu ludzi zamyka swoje drzwi, zamyka swoje serce, swoje sumienie przed Bogiem - mówił jubilat.

W odpuście uczestniczyło wielu parafian.   W odpuście uczestniczyło wielu parafian.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Parafianie złożyli jubilatom życzenia.   Parafianie złożyli jubilatom życzenia.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Kapłani od parafian otrzymali piękne kwiaty i prezenty. Wśród darów były m.in. haftowane we wzory łowickie stuły. Jubilaci także przekazali dary dla parafii. Ksiądz Zygmunt podarował ornat z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego i św. Jana Pawła II, a także kielich mszalny. Ksiądz Jerzy do kompletu dołożył puszkę na komunikanty. Wzruszeń i wzajemnych oznak życzliwości nie brakowało.

Ksiądz Uczciwek, dziękując za życzliwość, życzenia i modlitwę, przypomniał, że z parafii w Kocierzewie wyszło wielu kapłanów. Ksiądz Jerzy natomiast przyznał, że wiele razy świętował w życiu jubileusze. I za ten bardzo dziękuje. - Tak pięknej stuły nigdy nie dostałem. Kapłan wspomniał, że obecnego proboszcza parafii w Kocierzewie zna od dziecka i bardzo sobie ceni tę relację.

Na zakończenie Eucharystii przeszła procesja eucharystyczna.   Na zakończenie Eucharystii przeszła procesja eucharystyczna.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Na zakończenie Eucharystii przed Najświętszym Sakramentem kapłani i wierni odmówili Litanię do św. Wawrzyńca, prosząc patrona o wstawiennictwo u Boga. Później wokół kościoła przeszła barwna procesja z Najświętszym Sakramentem, po której odśpiewano "Te Deum". Jezusowi Eucharystycznemu towarzyszyły liczne chorągwie i feretrony.

O trwającym odpuście świadczyły licznie rozstawione stragany z obwarzankami, lodami, zabawkami i biżuterią.

Warto wspomnieć, że odpust parafialny jest również świętem gminy. Od 2006 r. św. Wawrzyniec widnieje w herbie Kocierzewa Południowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy