Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

W hołdzie Janowi Pawłowi II

W roku, w którym przypada 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, projekt "Dar i tajemnica" przygotowała Fundacja "Zatrzymać Czas". Spektakl słowno-muzyczny w reżyserii i z udziałem znanego aktora Jerzego Zelnika wystawiono w parafiach Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie, św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rzeczycy i Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej.

Wierni zgromadzeni w świątyniach wysłuchali w interpretacji Jerzego Zelnika poezji K. Wojtyły, pierwszej części „Tryptyku rzymskiego”, wątków biograficznych i fragmentów Listu do Artystów. Dopełnieniem występu była muzyka na żywo w wykonaniu smyczkowej orkiestry kameralnej Baltic Neopolis Ensemble. Muzycy zaprezentowali utwory G. Agratina, J.S. Bacha, S. Moniuszki i F.P. Schuberta.

Papież Polak od wielu lat inspiruje J. Zelnika. Będąc w Rzeczycy aktor wyznał, że jego stosunek do Jana Pawła II po beatyfikacji i kanonizacji się nie zmienił. – Zawsze uważałem go za świętego – powiedział. Aktor na głowę Kościoła patrzy także jak na starszego kolegę po fachu. – Kiedy pytano mnie, który aktor jest moim wzorem, zawsze odpowiadałem, że Jan Paweł II.

Aktor wystąpił z projektem m.in. w rzeczyckiej parafii.   Aktor wystąpił z projektem m.in. w rzeczyckiej parafii.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
W rawskiej świątyni z Jerzym Zelnikiem wystąpiła orkiestra kameralna Baltic Neopolis Ensemble.   W rawskiej świątyni z Jerzym Zelnikiem wystąpiła orkiestra kameralna Baltic Neopolis Ensemble.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Niezwykle sugestywny przekaz, jaki mogli usłyszeć wierni, to efekt doskonałej znajomości tekstów papieskich. Jerzy Zelnik, zarówno w czasie pontyfikatu, jak i po śmierci papieża, nieustannie obcował z tekstami Karola Wojtyły. – To są bliskie mi treści. Kiedy czytam słowa papieża: „Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam”, to jest to też moja myśl. Kiedy mówię wiersze Jana Pawła II, mam wrażenie, że mówię swoje wiersze, a nie jego – mówi J. Zelnik.

Warto wspomnieć, że projekt prezentowany w łowickich świątyniach ma już 17 lat. I – co ważne – spektakl, mimo upływu lat, nie starzeje się.

Więcej w 34 numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy