W miastach i wsiach diecezji na różny sposób oddawano cześć Maryi Wniebowziętej, pamiętano o bohaterach, którzy do walki szli nie tylko z bronią, ale i z wiarą. Modlitwą otaczano także współczesnych obrońców ojczyzny, którzy tego dnia świętowali.
Gdyby nie pandemia, zapewne wszystkie uroczystości miałyby dużo większy rozmach i odświętny charakter. Mimo niepokoju o własne zdrowie i życie, z zachowaniem reżimu sanitarnego, wierni z diecezji oddawali cześć Maryi Wniebowziętej, czcząc Ją także jako Matkę Bożą Zielną.
We wszystkich świątyniach 15 sierpnia święcono kwiaty, zboża, a nawet warzywa. W wielu parafiach, jak choćby w Lubochni, tego dnia odbywały się dożynki. Przygotowane wieńce zachwycały rozmachem i precyzją. Motywem często się pojawiającym były obrazy Matki Bożej, symbole nawiązujące do 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, okrągłych urodzin papieża Polaka, a także 100-lecia świątyni (o tym jubileuszu napiszemy w następnym numerze). Lubocheńska świątynia pachniała ziołami i kwiatami. Trudno było znaleźć osobę, która nie miałaby w ręku kolorowych bukietów. Kwiatami dziękowano Maryi nie tylko za Cud nad Wisłą, ale także codzienną opiekę nad ojczyzną, rodzinami i sercami Jej czcicieli.
W wielu parafiach uroczystości kościelno-patriotyczne rozciągnięto na dwa dni. W piątek 14 sierpnia w łowickiej bazylice katedralnej odbył się koncert „Cud nad Wisłą” w wykonaniu artystów Opery Narodowej w Warszawie i Teatru Muzycznego w Łodzi. W programie koncertu znalazły się utwory patriotyczne, a na finał muzycy zagrali wiązankę najbardziej znanych pieśni niepodległościowych. Dzień później przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego zebrali się włodarze, kapłani, służby mundurowe, przedstawiciele stowarzyszeń oraz poczty sztandarowe, by uczcić 100. rocznicę bitwy z 1920 roku. Zebrani wysłuchali hymnu narodowego, wystąpienia burmistrza Łowicza, który przypomniał znaczenie Bitwy Warszawskiej, a także okoliczności, w jakich doszło do ustanowienia święta Wojska Polskiego. Po złożeniu kwiatów w bazylice uroczystej sumie odpustowej przewodniczył bp Wojciech Osial.
Po Mszy św. kwiaty złożono pod pomnikami Synom Ziemi Łowickiej i św. Jana Pawła II. Na tym nie koniec. W ramach miejskich obchodów jubileuszu Bitwy Warszawskiej w parku Błonie odbył się koncert Chóru Kameralnego „Vivid Singers”, zaś pod basztą gen. Klickiego – rycerski piknik historyczny.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się