Chcą stworzyć dom, w którym osoby z głęboką niepełnosprawnością zamieszkają po zakończeniu nauki. W tym szlachetnym dziele artyści wspierają Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstanek. Robert Grudzień z wybitnymi artystami zaprasza na Koncerty Charytatywne na rzecz Domu Mocarzy w Mocarzewie.
Wydarzenia odbędą się 11 i 12 października w ramach ogólnopolskiego autorskiego projektu R. Grudnia "Zrozumieć Niepodległą" i XXXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa 2020.
Mocarzewo to miejscowość położona niedaleko Sannik, w której znajduje się Zespół Szkół Specjalnych, gdzie kształcą się dzieci i młodzież niepełnosprawne intelektualnie.
Podopieczni naukę kończą w wieku 25 lat i wówczas powinni rozpocząć samodzielne życie. Jednak wśród absolwentów są osoby, którym stan zdrowia na to nie pozwala. To właśnie z myślą o nich powstanie Dom Mocarzy - placówka, gdzie zamieszkają i będą prowadzić dorosłe życie, nadal pod opieką specjalistów i Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek. Jednak by dom powstał, niezbędne są znaczne pieniądze.
"Porwałyśmy się na szalone dzieło. Szalone, bo tak po ludzku niemożliwe do zrealizowania. Dzieło jest szalone, ponieważ koszt budowy Domu Mocarzy to 18 milionów złotych. Kwota, którą ciężko nam sobie wyobrazić, co dopiero mieć na koncie. Jednak wierzymy, że moc naszych Mocarzy, ich potrzeby i dobro poruszą tysiące ludzkich serc i także dzięki Twojemu wsparciu uda nam się zebrać potrzebną kwotę. Wierzymy, że Bóg nam to ułatwi, skoro powiedział, że »aniołom swoim dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach«. Wierzymy, że takim aniołem będziesz i Ty" - czytamy w apelu Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek.
Z pomocą siostrom przychodzą artyści. W koncertach charytatywnych wystąpią: R. Grudzień - organy, piano, kompozycja z zespołem solistów: Wioletta Taran - sopran, Sylwia Kogucińska - sopran, Andrzej Pachnicki - bas, organizacja, Wanda Wasicka - narrator/poezja Karola Wojtyły, Aleksandra Głowacka - słowo wiążące. Gościnnie publiczność usłyszy też zespół Grzybowianki oraz młodzież szkolną z gminy Sanniki.
Pierwszy z koncertów odbędzie się w niedzielę 11 października o godz. 9.30 w Osmolinie w kościele pw. św. Marcina Biskupa, następny - o godz. 11 w Lwówku w kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej, a kolejny - o godz.18 w Iłowie w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski. Natomiast w poniedziałek 12 października o godz. 11 w Mocarzewie zaplanowano uroczysty koncert, będący podsumowaniem akcji charytatywnej - zbiórki na Dom Mocarzy. Partnerami wydarzenia są Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach oraz Towarzystwo im. Fryderyka Chopina - Koło Sanniki.
Koncerty to także hołd złożony pamięci papieża Polaka w roku 100. rocznicy jego urodzin. Sejm RP, ogłaszając rok 2020 Rokiem św. Jana Pawła II, nazwał Karola Wojtyłę najważniejszym z ojców niepodległości Polski. Ta inicjatywa to wcielenie w życie słów św. Jana Pawła II, że Kościół potrzebuje sztuki i artystów, i poprzez sztukę przekazuje przesłanie Ewangelii, także w zakresie miłosierdzia.
- Każdy z nas, ludzi wierzących, ma jakieś bardzo osobiste duchowe spotkanie ze św. Janem Pawłem II. Dla mnie to, oczywiście, jego pielgrzymki do Polski, kiedy odwiedzał wszystkie diecezje i spotykał się z wiernymi. Jednak wcześniej, rok przed wyborem kard. Wojtyły na papieża, uczestniczyłem w uroczystościach koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. Już wówczas jego słowa ukształtowały moje życie. Należę do pokolenia JP2. Swoją działalność artystyczną staram się budować w ten sposób, aby mieściła się w określeniu sztuki, o jakiej mówi św. Jan Paweł II np. w Liście do Artystów - mówi R. Grudzień.
Dodaje, że to bardzo ważne zadanie w dzisiejszych czasach, ale równie istotne są pokora i pamięć o tym, że podobnie jak 100 lat temu, gdy na świat przyszedł K. Wojtyła, żyjemy w sytuacji zagrożenia życia. Tym razem nie jest to wojna, ale pandemia koronawirusa. Dlatego na zakończenie każdego koncertu zaplanowana jest wspólna modlitwa do Ducha Świętego oraz odśpiewanie hymnu "Święty Boże" o ustanie pandemii. Ta inicjatywa, realizowana od kilku miesięcy, zyskała zapewnienie z Watykanu o modlitwie papieża Franciszka za organizatorów i uczestników uroczystości.