Promocja lektorska - cz. 1 przejdź do galerii

Ten kurs lektorski był inny niż wszystkie. Pandemia zmusiła zarówno prowadzących, jak i uczestników do wielu zmian i szukania nowych rozwiązań formacji. Ostatecznie pierwsza grupa ministrantów otrzymała już promocję lektorską.

Kurs lektorski rozpoczął się w marcu, na chwilę przed rozpoczęciem pandemii w kraju. Prowadzący formację klerycy Wyższego Seminarium Duchownego na czele z wicerektorem ks. Jarosławem Łękarskim musieli znaleźć inne rozwiązania, by 2020 nie był rokiem bez promocji lektorskiej. Dzięki współpracy, dobrej organizacji i otwartości na nowe rozwiązania kurs udało się przeprowadzić w mniejszych grupach w parafiach, ale także online.

W niedzielę 11 października w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu promocję lektorską przyjęła pierwsza grupa ministrantów. W maseczkach, z zachowaniem odległości i w niewielkim gronie najbliższych, promowanych zostało 22 ministrantów z parafii: Świętej Trójcy w Bolimowie, św. Macieja Apostoła w Bełchowie, św. Floriana w Bedlnie, Świętego Ducha, Wniebowzięcia NMP oraz Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu, a także Wniebowzięcia NMP w Krośniewicach.

W gronie promowanych są m.in. lektorzy z Krośniewic. Podczas uroczystości towarzyszył im ks. Łukasz Blados, wikariusz krośniewickiej parafii.   W gronie promowanych są m.in. lektorzy z Krośniewic. Podczas uroczystości towarzyszył im ks. Łukasz Blados, wikariusz krośniewickiej parafii.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Uroczystościom przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba, który w homilii przypomniał zadania, obowiązki, ale i przywileje lektora. - Czeka was nowa, inna rzeczywistość. Nowy strój, nowe miejsce przy ołtarzu, nowe zadania. Liturgia słowa jest niezwykle bogata, potrafi zaskakiwać, skłania do refleksji. Nieraz będziecie musieli się dobrze przygotować, by ze zrozumieniem przeczytać i przekazać innym słowo Boże. Jednak uczestniczycie w wielkim dziele Boga, a On nas zapewnia słowami psalmisty, że niczego nam nie zabraknie, że będzie wiódł nas po właściwych ścieżkach przez wzgląd na swoją chwałę. Pomoże nam przejść przez ciemną dolinę. Ile tych ciemnych dolin jest w życiu człowieka? Pozwoli nam tych ciemności się nie bać, bo ile jest znaków, że On jest z nami? I jak my czasem zapominamy o Nim, tak On o nas nigdy nie zapomni. Będziecie stawać coraz bliżej ołtarza, coraz bliżej Pana Boga. Dbajcie o tę bliskość relacji z Nim - mówił bp Dziuba.

Lektorzy otrzymali albę, pamiątkowy dyplom i legitymację lektorską, by móc służyć przy ołtarzu w każdej parafii.

Na promocję czekają jeszcze dwie grupy ministrantów. Uroczystości odbędą się w WSD w Łowiczu za dwa tygodnie i w parafii Świętej Trójcy w Piątku w listopadzie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..