Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dekret biskupa łowickiego w związku z trwającym stanem epidemii

Bp Andrzej F. Dziuba wydał kolejny dekret związany ze stanem epidemii w kraju. Zarządzenie obejmuje m.in. dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii, powrócenie do praktyki śpiewania suplikacji, a także zalecenia dotyczące uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych.

Dekret obowiązuje od 26 października do czasu zniesienia ograniczeń przez rząd. Poniżej publikujemy jego pełną treść:

Dekret biskupa łowickiego w związku z trwającym stanem epidemii koronawirusa

Wobec zagrożeń płynących z rozprzestrzeniającego się koronawirusa oraz stosownie do zarządzeń państwowych proszę wszystkich duszpasterzy i wiernych o przyjęcie następujących zaleceń:

1. W związku z rozszerzeniem obostrzeń sanitarnych dotyczących przebywania osób w świątyni (1 osoba na 7 mkw w strefie czerwonej) i mając na uwadze potrzebę ochrony zdrowia i życia ludzkiego, na mocy kan. 87 § 1, 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam wszystkim wiernym dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej do czasu zniesienia ograniczeń. Zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę i transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

2. Proszę przede wszystkim o głęboką modlitwę do Boga o ustanie pandemii. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, prośmy o siły dla tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Zachęcam ponadto, aby na zakończenie Mszy Świętych powrócić do praktyki śpiewu Suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny, Święty, a Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami. Od powietrza, głodu, ognia i wojny, wybaw nas Panie; Od nagłej, a niespodziewanej śmierci, zachowaj nas Panie; My grzeszni Ciebie Boga prosimy, wysłuchaj nas Panie". Bądźmy solidarni z osobami starszymi i potrzebującymi.

3. Zalecam, aby zachować w kościołach nakazane zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Należy zadbać o zachowanie odpowiedniego dystansu, pamiętać o zakrywaniu ust i nosa i dezynfekcji rąk.

4. Podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust jak i na rękę. Kapłan lub inny szafarz rozdający Komunię Świętą winien bezpośrednio przed tą czynnością zdezynfekować ręce, podczas niej mieć nałożoną maseczkę, a po zakończeniu obmyć palce w vasculum i powtórnie zdezynfekować ręce.

5. Proszę o zapoznanie się z dekretem Penitencjarii Apostolskiej o możliwości uzyskania odpustu zupełnego dla wiernych. Aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych w czasie epidemii, odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone. Również odpust zupełny dla zmarłych związany z dniem 2 listopada może być przeniesiony na inny dzień listopada, dobrowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych. Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznie wiernych w miejscach świętych, mogą uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko będą się łączyć duchowo z wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte oraz jeśli wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają intencję - kiedy to tylko możliwe - spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego). Te osoby, aby uzyskać odpust zupełny muszą pobożnie odmówić modlitwy przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z  oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu); podjąć medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub też wypełnić uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu swoich cierpień. Penitencjaria Apostolska zwraca się jednocześnie do kapłanów z prośbą, aby "oddali się z gorliwością i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym".

6. Dziękuję za odpowiedzialne podejście do zaleceń służb państwowych, dzięki czemu wyrażamy troskę o nasze zdrowie i odpowiedzialność za życie innych. Dziękuję kapłanom za ofiarną posługę wiernym. Dziękuję wszystkim wiernym za modlitwę i zrozumienie obowiązujących zaleceń. Dziękuję całej Służbie Zdrowia, pracownikom służb sanitarnych, wolontariuszom i wszystkim tym, którzy z poświęceniem niosą pomoc potrzebującym. Powierzajmy ten trudny czas Bożemu Miłosierdziu i z ufnością módlmy się o ustanie epidemii.

Dekret podpisał bp Andrzej F. Dziuba.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama