Nowy numer 3/2021 Archiwum

Lasy Państwowe pomagają szpitalowi

Strażnicy leśni z nadleśnictw terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi zostali wezwani do pomocy przez dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Leśnicy z regionu pomogą finansowo, ale też od 29 października pełnią wyjątkową służbę - w systemie dwuzmianowym dostarczają tlen pacjentom walczącym o życie z wirusem SARS-CoV-2.

Strażnicy leśni pełnią dyżury w szpitalu "Na Stokach" przy ul. Pieniny 30 w Łodzi, który został uruchomiony jako szpital dla chorych na COVID-19.

- Zanim pierwsi leśnicy pełnili 12-godzinny dyżur przy łóżkach chorych, wszyscy zostali przebadani i dopuszczeni decyzją lekarza do pomocy przy dostarczaniu tlenu dla osób hospitalizowanych na oddziałach szpitalnych. Strażnicy leśni przeszli także szkolenie z zakresu eksploatacji urządzeń i instalacji niepalnych gazów medycznych pod okiem profesjonalnej kadry szkoleniowej, zakończone egzaminem. Od 29 października rozpoczęli służbę - informuje rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

Zadaniem leśników jest pobranie z magazynu pustych butli z tlenem, dostarczenie do uzupełnienia i następnie długi (nawet 3-godzinny) obchód po szpitalnych salach po to, by tlen trafił do cierpiących. Szpital nie ma centralnego systemu dostarczania tlenu do łóżek, a butle tlenowe przy łóżkach pacjentów trzeba wymieniać. Strażnicy leśni, na co dzień powołani przecież do zupełnie innych zadań, w tym wymagającym wyjątkowych działań czasie mierzą się z ogromną odpowiedzialnością za ludzkie życie. To do nich należy sprawdzenie poziomu tlenu, jaki pozostał pacjentowi, i właściwa reakcja.

Marcin Staciwa, strażnik leśny z Nadleśnictwa Opoczno, który w pierwszej grupie wziął udział w akcji, opowiada: - Dopiero tam, patrząc na cierpiących przy każdym oddechu ludzi, zrozumiałem, jak poważne zadanie mamy do wykonania, i to, że na szali jest ludzkie życie. A w tym wszystkim trzeba jeszcze pamiętać o wielu zasadach sanitarnych, aby chronić siebie i swoją rodzinę.

Warto dodać, że w kwietniu Lasy Państwowe przekazały 2 mln zł wsparcia dla służb medycznych walczących z koronawirusem SARS-CoV-2. Po konsultacji z Dyrekcją Generalną jednostki organizacyjne Lasów Państwowych przeznaczyły te pieniądze na pomoc szpitalom na obszarze ich działania, m.in. na zakup respiratorów. Łódzcy leśnicy przekazali wtedy ponad 250 tys. zł 5 szpitalom w regionie z przeznaczeniem na zakup aparatury do testów genetycznych, rentgenodiagnostyki oraz ultrasonografii, jak i środki ochrony osobistej dla lekarzy i pielęgniarek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama