Nowy numer 14/2021 Archiwum

Obłóczyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu przejdź do galerii

Podczas Mszy św. w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu trzej klerycy klerycy III roku przyjęli sutannę. Obrzęd obłóczyn i przyjęcie stroju duchownego to kolejny etap formacji zbliżający do kapłaństwa.

Kl. Mateusz Ender z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej, kl. Piotr Mordzak z parafii św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Witoni i kl. Rafał Trębski z parafii św. Małgorzaty w Janisławicach od dziś mają przywilej i obowiązek chodzenia w  sutannie.

Dla kleryków przyjęcie stroju duchownego z jednej strony jest nagrodą, wyróżnieniem, kolejnym etapem formacji seminaryjnej zbliżającym do kapłaństwa. Z drugiej zaś, ogromnym wyzwaniem i odważnym świadczeniem o Miłości Chrystusa.

Mszy św. i obrzędowi obłóczyn przewodniczył ks. Piotr Kaczmarek, rekotr WSD.   Mszy św. i obrzędowi obłóczyn przewodniczył ks. Piotr Kaczmarek, rekotr WSD.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Z racji obostrzeń sanitarnych w kameralnym gronie, w obecności najbliższej rodziny i kapłanów, podczas Mszy św. klerycy przyjęli sutannę, a wraz z nią kolejne obowiązki. Mszy św. i obrzędowi obłóczyn przewodniczył rektor WSD ks. Piotr Kaczmarek. – Skoro macie być odziani w strój duchowny, to to "przyozdobienie" duchowe łączy się z ofiarą Jezusa Chrystusa. Jeśli dziś Pan Jezus was przyodziewa w szaty, które mają być waszym znakiem przyznania się do Niego, to łączy się to przede wszystkim z Jego ofiarą na krzyżu, ofiarą Miłości i niech to wam wystarczy, byście wyruszając w drogę, żyjąc w tym świecie, wypełniali słuszne zadania, które staną przed wami. Byście zawsze żyli przede wszystkim tym, co daje wam Bóg a nie przyjmowali niczego od pogan – mówił rektor. 

Homilia ks. Piotra Kaczmarka podczas obłóczyn 14.11.2020 r.

Po liturgii słowa nastąpił obrzęd obłóczyn. Po wyrażeniu woli przyjęcia sutanny, z pomocą rektora i diakonów klerycy zdjęli marynarki i krawaty i przyjęli strój duchowny. Od teraz do Mszy św. będą służyć w sutannie i komży.

Nowo obłóczeni nie kryli radości z przyjęcia sutanny, ale też śmiało prosili o modlitwę w niełatwym czasie dla kapłanów i kleryków, by nigdy nie zwątpili w Miłość Chrystusa, umieli o niej świadczyć i godnie służyć Bogu i bliźnim.


Więcej o wydarzeniu w 48. numerze Gościa Łowickiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama