Nowy numer 47/2020 Archiwum

#dzielmysięsłowem dzień 17.

Jedni na kwarantannie są 7 dni, drudzy - 10 a jeszcze inni - prawie 20. Wiele emocji, niewiele pomysłów, jak spędzić kolejne dni w zamknięciu. I choć zamykają się drzwi, otwierają się serca i Pismo Święte, a w nim czeka wiele inspiracji. Jedną z nich podpowiada ks. Paweł Olszewski, wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej.

Joz 1, 6-9
Bądź mężny i mocny, ponieważ ty rozdasz temu ludowi w posiadanie ziemię, którą poprzysiągłem dać ich przodkom. Tylko bądź mężny i mocny, przestrzegając wypełniania całego Prawa, które nakazał ci Mojżesz, sługa mój. Nie odstępuj od niego ani w prawo, ani w lewo, aby się okazała twoja roztropność we wszystkich przedsięwzięciach. Niech ta Księga Prawa będzie zawsze na twych ustach: rozważaj ją w dzień i w nocy, abyś ściśle spełniał wszystko, co w niej jest napisane, bo tylko wtedy powiedzie ci się i okaże się twoja roztropność. Czyż ci nie rozkazałem: "Bądź mężny i mocny? Nie bój się i nie lękaj, ponieważ z tobą jest Pan, Bóg twój, wszędzie, gdziekolwiek pójdziesz".

Ks. Paweł Olszewski: Może czasem zdarza ci się pomyśleć, że jesteś taki mały przy kimś, kto robi jakieś wielkie i niezwykłe rzeczy. Może wydaje ci się, że blask twojego życia blednie przy niesamowicie błyszczących selfies osób z pierwszych stron gazet, które zasypują media społecznościowe "fajnymi" akcjami. A może po prostu patrzysz na swoją codzienność, na swoją rodzinę, dom, pracę, naukę i emeryturę i stwierdzasz: kompletnie nic nie wnoszę do tego życia. Jestem na samym końcu drabiny społecznej. Jestem ostatni!

Zastanawiam się, jak musiał się czuć młody Jozue, który został wybrany, aby po wielkim Mojżeszu pokierować narodem wybranym. Jozue doskonale znał historię życia Mojżesza, wiedział o wszystkich jego dokonaniach. Ale musiał również zdawać sobie sprawę z tego, że to nie własnymi siłami Mojżesz uszedł z ręki faraona, rozdzielił Morze Czerwone czy sprowadził na pustynię jedzenie dla Izraelitów. To nie Mojżesz nadał Prawo narodowi wybranemu, ale Bóg - Twórca ładu i porządku. Wszystko, co było w życiu Mojżesza, było dziełem Boga, wykonanym przy współpracy z otwartością "wydobytego z wody".

Kiedy Jozue stoi przed misją wprowadzenia Izraelitów do Ziemi Obiecanej, słyszy na modlitwie słowa Boga: "Bądź mężny i mocny". Ta moc ma nie płynąć z jakiegoś "wnętrza" Jozuego, ale z wypełniania Prawa Bożego, z wierności wobec Pana Boga, z rozważania w dzień i w nocy nakazów Pańskich. Tylko w taki sposób Jozue będzie równy Mojżeszowi w jego czcigodności, a nawet będzie jeszcze bardziej wywyższony, bo to on wprowadzi naród wybrany do Ziemi Obiecanej. On! A może bardziej Pan Bóg, który okaże swoją potęgę przez posłuszeństwo i służbę Jozuego.

Zapatrz się dzisiaj w Jozuego, w jego przemianę i dzielność podjęcia misji po wielkim poprzedniku Mojżeszu. Nie bój się podejmować dzieł, do których Pan Bóg cię zaprasza, ponieważ On zawsze będzie z tobą, aby cię wspomagać. Jeżeli zaprosił cię do danej misji i dzieła w twoim domu, pracy, szkole, osobistym powołaniu, to również wyposaży cię w odpowiednie siły i zdolności. Odwagi, nie lękaj się!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama