Nowy numer 4/2021 Archiwum

Niech św. Cecylia zadba o harmonię życia

Dziś wspomnienie św. Cecylii - patronki muzyki kościelnej, organistów, zespołów chrześcijańskich, scholi dziecięcych i młodzieżowych, wszystkich, którzy śpiewem chwalą Boga, a tych w diecezji łowickiej nie brakuje.

Nie od dziś wiadomo, że 22 listopada to ważna data w życiu muzyków. Zwłaszcza tych, którzy swoim śpiewem, grą, służą Bogu. Wspomnienie św. Cecylii jest okazją do organizacji koncertów religijnych, uwielbiania Boga muzyką i… złożenia życzeń swojemu organiście, kantorom, chórzystom, zespołom chrześcijańskim, scholom młodzieżowym i dziecięcym, a tych w diecezji nie brakuje.

Na przestrzeni lat muzyka chrześcijańska znacznie się zmieniła. Chorały gregoriańskie zastąpiły utwory instrumentalne - najczęściej organowe, potem pojawiły się pieśni kościelne, utwory liturgiczne, a także muzyka chrześcijańska, ewangelizacyjna. Można by rzec, że dla każdego coś miłego, choć cel jest jeden - uwielbienie Boga.

Jednak niezależnie od preferowanego "gatunku muzycznego" wierni diecezji przyznają, że Eucharystia bez oprawy muzycznej jest zdecydowanie uboższa. - Nie wyobrażam sobie, by w Adwencie nie śpiewać "Czekam na Ciebie dobry Boże", w święta Bożego Narodzenia nie przeżywać historii narodzin Jezusa kolędami, w Wielkim Poście wzruszać się podczas pieśni pasyjnych, w maju uwielbiać Najświętszą Panienkę dźwiękami "Ave Maria" - mówi Alicja Jaroszewska, chórzystka. - Wiadomo, że liturgia bez pieśni się odbędzie, ale brakuje tych dźwięków, słów pieśni, które jeszcze mocniej pozwalają przeżywać Eucharystię.

Tych, którzy śpiewem i grą chcą uwielbiać Boga i służyć bliźniemu, jest wielu. Dla wszystkich życzenia ślą diecezjanie. - Niegasnącego zapału, chęci, odwagi do głoszenia Chrystusa dźwiękami. Oby św. Cecylia wstawiała się u Boga za wami, za waszą pracę, służbę. Bogu niech będą... dźwięki za wasz talent i umiejętności poparte ciężką pracą.

Organistom, kantorom, chórzystom - wszystkim muzykom kościelnym życzenia składa także redakcja "Gościa Łowickiego", niech św. Cecylia zadba o harmonię w życiu. Tylko jasnych i czystych dźwięków. Niech każdy dzień przebiega w durowych tonacjach, a gdy traficie na czarne klawisze - pamiętajcie, że na nich też można zbudować piękny akord. Niech wasza praca, służba, będzie najpiękniejszą symfonią dedykowaną Bogu i bliźniemu!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama