Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Polonijne Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej będą w Skierniewicach

W siedzibie Kurii Diecezjalnej łowickiej odbyło się pierwsze spotkanie komitetu organizacyjnego Polonijnych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Dzieci i Młodzieży, które odbędą się w Skierniewicach w 2023 roku.

Po sukcesie organizacyjnym ubiegłorocznych XIV Mistrzostwach Polski LSO w piłce nożnej halowej o puchar "Króluj nam, Chryste" zrodził się pomysł, by teraz diecezja łowicka podjęła się organizacji Polonijnych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Dzieci i Młodzieży, które planowane są na 2023 rok.

I tak po rozmowach, konsultacjach zapadała decyzja, że mistrzostwa będą zorganizowane w Skierniewicach. 27 listopada w siedzibie kurii odbyło się pierwsze spotkanie komitetu organizacyjnego, w którym są:

 • bp Andrzej F. Dziuba - ordynariusz diecezji łowickiej
 • bp Wojciech Osial - przewodniczący komitetu
 • ks. Mieczysław Piotrowski - kapłan Towarzystwa Chrystusowego, redaktor naczelny czasopisma "Miłujcie się!"
 • Maria Zboralska - redakcja "Miłujcie się!"
 • Małgorzata Sołtyk - redakcja "Miłujcie się!"
 • Robert Pilarski - redakcja "Miłujcie się!"
 • Edyta Cieślak - naczelnik Wydziału Gospodarczego i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Skierniewice
 • Marek Kujawski - prezes Ośrodka Sportu i Rekreacji w Skierniewicach
 • Dariusz Skoczylas - kierownik ds. utrzymania obiektów sportowych OSiR Skierniewice
 • ks. Sebastian Antosik - diecezjalny duszpasterz sportowców diecezji łowickiej
 • ks. Andrzej Sałkowski - powołany dekretem ordynariusza diecezji
 • ks. Grzegorz Słomiński - powołany dekretem ordynariusza diecezji
 • ks. Łukasz Blados - powołany dekretem ordynariusza diecezji.

Organizatorem PME jest diecezja łowicka wraz z miastem Skierniewice, które stanie się gospodarzem rozgrywek. Z pierwszych ustaleń komitetu wiadomo, że mistrzostwa odbędą się w sierpniu 2023 roku.

- Od 16 do 22 sierpnia 2023 r. w Skierniewicach na tzw. orlikach będą rozgrywane mecze piłki nożnej w kategorii dzieci i młodzieży. Rozgrywki piłkarskie poprzedzą tygodniowe rekolekcje w Gródku nad Dunajcem. Obok ducha sportu i walki będzie także duch formacji, poznania się, tworzenia wspólnoty - mówił podczas spotkania ks. Antosik.

W rekolekcjach udział będą mogli wziąć zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, jednak na boisku do rywalizacji staną tylko chłopcy. Do udziału będą mogli zgłosić się uczestnicy urodzeni w latach 2002-2008.

Z pierwszych ustaleń wynika, że w mistrzostwach udział weźmie 16 drużyn. 14 z nich przyjedzie z różnych krajów Europy, m.in. z Hiszpanii, Chorwacji, Belgii, Holandii i Luksemburga, Wielkiej Brytanii. 2 drużyny będą z Polski, z czego jedna z diecezji łowickiej.

Kolejne ustalenia będą powstawać się z biegiem czasu i dalszą sytuacją epidemiczną w kraju i na świecie. Już dziś organizatorzy zachęcają wiernych w Europie do rozważania udziału w Polonijnych Mistrzostwach Europy, trenowanie drużyn i planowanie rekolekcji w Polsce tuż przed rozgrywkami.

Do udziału w mistrzostwach zaprasza także ordynariusz diecezji bp Dziuba. - Z dobrego dzieła rodzi się kolejny owoc. Czas pokoju, przyjaźni, bliskości pokazał, że możemy zrobić coś więcej. Teraz "Króluj nam, Chryste" oddaje pałeczkę "Miłujcie się!". Wraz z nimi będziemy współpracować, przygotowywać rekolekcje i mistrzostwa. Młodzi ludzie z Europy przyjadą do Skierniewic rozgrywać mecze w piłce nożnej, jednak w tym wszystkim najważniejsze jest to, byśmy się wzajemnie miłowali. Piłka nie jest najważniejsza, ona jest narzędziem do sprawdzenia relacji pokoju i miłości braterskiej, która będzie się rodzić, ale też już trwa między braćmi w Europie - mówi biskup.

Kolejne spotkanie komitetu planowane jest na czerwiec 2021 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy