Nowy numer 22/2023 Archiwum

Doceniona za pomoc

Skierniewiczanka Maria Nowak dołączyła do grona osób odznaczonych najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez diecezję łowicką - Krzyżem świętej Wiktorii.

Krzyż św. Wiktorii został przyznany na prośbę ks. Jana Pietrzyka, proboszcza parafii św. Jakuba Ap. w Skierniewicach.

Doceniono nim Marię Nowak za pomoc w pozyskiwaniu i rozliczaniu dotacji podczas remontu elewacji zewnętrznej, jaki dwa lata temu miał miejsce w skierniewickiej parafii. Odznaczenie pani Maria odebrała z rąk biskupa Wojciecha Osiala.

– Uznałem, że praca, która kosztowała panią Marię dużo czasu i zaangażowania powinna zostać doceniona i wyróżniona – mówi ks. Jan Pietrzyk. Skierniewicki proboszcz podkreśla, że dzięki zaangażowaniu pani Marii, która z wykształcenia jest ekonomistką, udało się na remont zdobyć środki z funduszu kościelnego, z urzędu marszałkowskiego i Urzędu Miasta Skierniewice.

– Pani Maria pomagała je nie tylko zdobyć, ale także rozliczać. Pilnowała także odbioru prac przez urząd konserwatorski, a także czuwała nad tym, aby poszczególne etapy remontu realizowane były zgodnie z planem – dodaje ks. Pietrzyk.

Maria Nowak ze Skierniewicami związana jest od 1965 roku. Przez lata pracowała, jako główna księgowa w urzędzie wojewódzkim. Pełniła też funkcję wicedyrektora Bolimowskiego Parku Krajobrazowego w latach 1986 – 2014. Jest matką trójki dzieci.

Krzyż Świętej Wiktorii dla duchownych i świeckich za zasługi dla Kościoła łowickiego – Pro Ecclesiae Lovicensis w 2004 roku ustanowił bp Alojzy Orszulik. Odznaczenie jest w kształcie krzyża zakończonego treflami wypełnionymi czerwoną emalią. W sercu orderu na białym tle znajduje się wizerunek św. Wiktorii. Na zwieńczeniu umieszczono monogram SV (Sancte Victorie). Pierwsze odznaczenia zostały nadane w 2004 roku. Wśród wyróżnionych są m.in. prof. Wiesław J. Wysocki, Jerzy Garczarczyk, Józef Staszewski, Grzegorz Kurek, kard. Józef Glemp, Ryszard Kaczorowski, abp Henryk Józef Muszyński, prof. Wiesław Marian Chrzanowski, s. Fidencja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast