Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Oświadczenie kurii łowickiej

Stanowisko dotyczy wypowiedzi administratora parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeruzalu ks. Dariusza Drzewieckiego, która została opublikowana na Facebooku na profilu Jeruzal Jeruzal.

Kapłan 2 lutego na wspomnianej stronie umieścił wpis nt. udziału młodzieży w strajkach kobiet. "Drodzy Rodzice młodzieży biorącej udział w strajku kobiet i demolujących mienie publiczne. Chcę Wam przypomnieć, że tym kablem możecie przywrócić Waszemu dziecku ustawienia fabryczne". Do wypowiedzi ksiądz dołączył zdjęcie właśnie kabla. Wpis wywołał falę krytyki. W sprawie wypowiedział się w mediach społecznościowych m.in. Marek Michalak, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. J. Korczaka. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że złoży zawiadomienie o publicznym nakłanianiu do popełnienia przestępstwa.

Dziś, 3 lutego, oświadczenie wydała Kuria Diecezjalna Łowicka. Poniżej pełna jego treść:

"W związku z publikacjami postów Księdza Dariusza Drzewieckiego na portalu Facebook, w szczególności posta z dnia 02 lutego 2021 nt. udziału młodzieży w strajkach, Kuria Diecezjalna Łowicka oświadcza:

- Ksiądz Administrator Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeruzalu Skierniewickim po rozmowie z Księdzem Biskupem Andrzejem F. Dziubą Biskupem Łowickim i otrzymanym upomnieniu, przeprasza wszystkich, którzy mieli prawo poczuć się tymi wypowiedziami urażeni - jak wyznaje, jego intencją "nie było nawoływanie do popełnienia przestępstwa względem młodzieży",

- Kuria Biskupia w żaden sposób nie utożsamia się z prywatnymi poglądami i wypowiedziami Księdza Dariusza niezgodnymi z nauczaniem Kościoła i aktualnie obowiązującym porządkiem prawnym, ubolewa nad zaistniałym zdarzeniem oraz wydaje zakaz publicznych wypowiedzi w mediach społecznościowych,

- Kościół Łowicki, kierując się ewangelicznym przesłaniem "cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili", dobro dzieci i młodzieży oraz ich bezpieczeństwo traktuje z najwyższą powagą.

Ksiądz Dariusz Drzewiecki oświadcza, że usunie wszystkie zamieszczone na portalu treści wraz z profilem »Jeruzal Jeruzal«, a w przyszłości będzie kierował się właściwym taktem wypowiedzi, tak aby nie generować niepożądanych emocji.

ks. Zbigniew Kielan
Rzecznik Prasowy Diecezji Łowickiej".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy