Nowy numer 14/2021 Archiwum

5. rocznica sakry bp. Wojciecha Osiala

5 lat temu, 4 lutego, w łowickiej bazylice katedralnej odbyły się święcenia biskupie ks. Osiala, którego papież Franciszek mianował biskupem pomocniczym diecezji łowickiej.

Głównym konsekratorem był ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba. Współkonsekratoratami - abp Celestino Migliore, ówczesny nuncjusz apostolski w Polsce, i abp Marek Jędraszewski, ówczesny metropolita łódzki.

Biskup Wojciech na zawołanie biskupie wybrał zdanie: "Dominus cor intuetur!" (Pan patrzy w serce!). Pochodzi ono z biblijnego opisu namaszczenia króla Dawida przez Samuela. Bóg nie patrzy na to, co widać, ale wnika w tajemnicę naszego serca. Nie ocenia powierzchownie, ale z nieskończoną miłością i ogromną wrażliwością pochyla się nad nami, grzesznikami.

W herbie bp. Osiala znajduje się pelikan karmiący własną krwią pisklęta. Chrześcijaństwo postrzega pelikana jako symbol Chrystusa. Karmienie krwią i oddawanie własnego życia jest znakiem miłosierdzia. Gniazdo gromadzące pisklęta to symbol Kościoła, wspólnoty i rodziny. Tak, jak pelikan ochrania pisklęta swoimi skrzydłami, tak Chrystus ochrania nas swoją mocą. Wybór nawiązuje również do miasta Łowicza, w którego herbie znajdują się dwa pelikany. Biskup Osial urodził się w Łowiczu, na ziemi łowickiej wzrastał i wychowywał się.

W tym wyjątkowym dniu życzymy księdzu biskupowi wielu łask od Pana, który jest dobry jak chleb i który krwią swą karmi lud. Życzymy otwarcia na dary i natchnienia Ducha Świętego, a także opieki Najświętszej Maryi Panny. Modlimy się dla księdza biskupa o głęboką wiarę i niewzruszoną nadzieję, a także zdrowie i siły do trwania w bliskości i duchowej łączności z wiernymi diecezji łowickiej.

Ekscelencjo, "szczęść Boże" na dalsze lata pasterskiej posługi!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama