Reklama

  Nowy numer 13/2023 Archiwum

Tłusty czwartek

Z marmoladą, z różą, wiśniami, czekoladą czy adwokatem? W polewie czekoladowej, w lukrze czy cukrze pudrze? Domowej roboty czy z ulubionej cukierni? Dziś dylematów było wiele. Tłusty czwartek w diecezji był bardziej słodki niż tłusty - tak przekonują mieszkańcy miast diecezji.

Od rana media społecznościowe zalewały zdjęcia pączków, ciast i innych słodkości. Mieszkańcy regionu prowadzili językowe potyczki, ustalając, czy jedli dziś faworki, chrust czy chruściki, a cukiernicy tuż przed zamknięciem sklepów ze smutkiem odsyłali spóźnialskich klientów. - Kto je (w) ostatki, jest piękny i gładki, więc klienci już przed 14.00 zbierali "ostatki". Dziś zrobiliśmy 3,5 tys. pączków. Nie został ani jeden - mówi pan Witold, właściciel jednej z lokalnych cukierni.

Z kolei pani Joanna, nasza Czytelniczka, dziś rozdała 90 pączków. - Zrobiłam je dla współpracowników, sąsiadów, przyjaciół, rodziny. Trochę ciasta zamroziłam, bo do ostatków z pewnością jeszcze będę robić kolejne sztuki. Niektórzy cały rok czekają na moje pączki. Koleżanki przyznały, że moje słodkości mają coś w sobie i są "rozmowne", bo są... na spirytusie. Zawsze mi się udają, może to kwestia sprawdzonego przepisu - przyznaje pani Asia, która podzieliła się sekretnym przepisem:

 • 1 kg mąki (typ 450)
 • 15 żółtek
 • 100 g masła
 • 1/2 szklanki cukru
 • paczka drożdży
 • 3/4 szklanki mleka
 • 50 ml spirytusu
 • 50 ml octu
 • dżem, marmolada lub inne nadzienie
 • smalec do smażenia

Około szklanki mąki odsypać do miski, wkruszyć drożdże i zalać ciepłym, ale nie gorącym mlekiem. Odstawić do urośnięcia. Żółtka ucierać z cukrem. Dodać spirytus i ocet. Do wyrośniętych drożdży dodać resztę mąki i połączyć z masą jajeczną oraz masłem. Wyrabiać, aż ciasto będzie odchodzić od ręki. Uformować niewielkie kulki. Nadzienie można włożyć w środek przed smażeniem lub po przy użyciu strzykawki. Smażyć w głębokim tłuszczu najpierw po jednej, później po drugiej stronie, tak, by utworzyła się jasna linia na środku pączka. Posypać cukrem pudrem bądź polać polewą.

Tłusty Czwartek

Tłusty czwartek  

Tłusty Czwartek

Tłusty czwartek  

Tłusty Czwartek  

Tłusty Czwartek

Także włodarze i przedstawiciele spółek miejskich postanowili uczcić tłusty czwartek, celebrując go razem z mieszkańcami. M.in. prezydent Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski zadbał o swoich współpracowników i mieszkańców, podobnie jak prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk.

Dla wszystkich bez wątpienia był to słodki dzień, a wyrzuty sumienia spowodowane dużą liczbą przyjętych kalorii spalane są na wieczornych spacerach. Wielu mieszkańców od jutra zapowiedziało dietę. My jednak zachęcamy, by wypróbować przepis pani Joanny jeszcze w karnawale, na dietę przyjdzie czas.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy