Od wielu lat w pierwszy czwartek po Środzie Popielcowej kapłani diecezji łowickiej gromadzili się w bazylice katedralnej w Łowiczu na nabożeństwie pokutnym. W tym roku, ze względu na trwająca pandemię - na prośbę biskupa Andrzej F. Dziuby - zamiast jednego centralnego spotkania, nabożeństwa zorganizowano w dekanatach, a nawet parafiach.
Przygotowanie nabożeństw powierzono księżom dziekanom. Na apel biskupa jako pierwsi odpowiedzieli księża z dekanatu św. Jakuba w Skierniewicach, którzy po wieczornych środowych nabożeństwach przybyli do parafii św. Wojciecha w Makowie, by tam razem z ks. Tadeuszem Jarosem, dziekanem, uczestniczyć w modlitwach. Konferencję pokutną do kapłanów wygłosił ks. Andrzej Kłoszewski, ojciec duchowy skierniewickiego dekanatu.
Zgodnie z tradycją, kapłański dzień pokutny odbył się w bazylice katedralnej w Łowiczu. Uczestniczyło w nim około 30 kapłanów z okolicznych parafii. Z duchowieństwem modlili się biskup Andrzej F. Dziuba i biskup pomocniczy Wojciech Osial. Nabożeństwo, podczas którego duchowni pochylili się nad własnymi błędami, zaniedbaniami i nad tym, co w ich kapłańskim życiu było odejściem od pierwotnej gorliwości, poprowadził ks. Robert Kwatek, proboszcz parafii katedralnej. W czasie modlitwy kapłani przepraszali nie tylko za grzechy własne, ale i Kościoła.
Modlitwy poprowadził ks. Robert Kwatek.Podczas modlitwy księża wysłuchali Ewangelii i konferencji przygotowanej przez ks. Kwatka. - Często mówimy o naszym powołaniu, ale nie dotykamy jego istoty. Na czym polega nasze powołanie? Zaufał nam Chrystus, sam nas wybrał. Dał nam moc - mówił ks. Kwatek. - Obyśmy nauczyli się wydobywać, nie tyle z siebie, ile upraszać działanie tej mocy: w modlitwie, Eucharystii, spowiedzi - apelował.
W programie dnia skupienia były także adoracja Najświętszego Sakramentu - czas indywidualnej i wspólnotowej modlitwy, a także nabożeństwo pokutne, połączone z rachunkiem sumienia i możliwością skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.
Podobne nabożeństwa odbywały się w innych dekanatach.
W Głownie w parafii św. Barbary kapłani i wierni wezmą udział w Dniu Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich 19 lutego. Msza św. o godz. 17 i Droga Krzyżowa o godz. 17.45 będą przeżywane w takim duchu. Eucharystii będzie przewodniczy i Drogę Krzyżową poprowadzi według materiałów duszpasterskich "Wspólnota ze zranionymi" ks. Zbigniew Kielan, diecezjalny duszpasterz ds. pomocy ofiarom wykorzystania seksualnego, ich rodzinom i wspólnotom kościelnym oraz koordynator ds. kontaktu diecezji łowickiej z Fundacją św. Józefa (KEP). Planowana jest transmisja modlitw przez parafialny fanpage.
Duchowni, którzy ze względu na obowiązki nie mogli wziąć udziału w zorganizowanych modlitwach, refleksję podjęli lub podejmą w parafiach bądź okolicznych sanktuariach.