Minął rok, a mamy wrażenie, jakby wszystko zaczęło się wczoraj. Kolejne zachorowania, obostrzenia sanitarne, zamknięte szkoły i urzędy. VIII Diecezjalny Dzień Kobiet w chwilowym zawieszeniu. Jednak ostatni rok przyniósł nam wiele doświadczeń - osobistych i dziennikarskich. Wiemy, że tam, gdzie zamykają się drzwi, Pan Bóg otwiera okno. I choć 6 marca ponownie będzie to okno przeglądarki internetowej, to spotkanie odbędzie się w naszych sercach, myślach i wspólnocie, która mimo przeciwności trwa.
Nic nie zastąpi spotkania twarzą w twarz. W tym roku nie dane będzie nam odwzajemnić uśmiech, uściskać dłoń czy wymienić się upominkiem. Jednak mimo przeciwności ufamy, że spotkamy się 6 marca w przestrzeni internetowej na 8. Diecezjalnym Dniu Kobiet.
Hasło tegorocznego DDK "O samotności inaczej" już w trakcie przygotowań do wydarzenia skłoniło nas - organizatorów - do refleksji. Wiele razy słyszałyśmy, że gdybyśmy odwołały Diecezjalny Dzień Kobiet, świat by się nie skończył. To prawda, jednak z pewnością byłby uboższy. I gdy z mikrofonem w ręku, z kamerą u boku w kilkunastostopniowym mrozie rozpoczynałyśmy pracę, przemknęła myśl „czy warto to w ogóle robić?”. Wtedy przyszedł SMS od przyjaciółki: „Może kilkaset, może kilka tysięcy, a może zaledwie 10 pań czeka na owoc waszej pracy. Nie przyszła wam myśl, by odwołać wydarzenie, a więc jest w nim jakiś cel. Po ludzku zróbcie najlepiej to, co potraficie. Resztę zostawcie Panu Bogu".
Po raz kolejny to Wy - kobiety diecezji łowickiej - pokazałyście nam, jaki cel tkwi w Dziele Dzielnych Kobiet. Krótkie rozmowy z Wami podczas sondy ulicznej nieraz stały się dla nas rekolekcjami. Maile, SMS-y, wiadomości kierowane do naszej redakcji, ale i do nas osobiście przypominały, że czekacie na ten dzień. Radością były także spotkania z kapłanami, którzy zaangażowali się w to wydarzenie.
Ks. Grzegorz Gołąb od początku wspiera inicjatywę DDK. Nawet, gdy wydarzenie odbędzie się online.Ufamy, że z radością, tak jak w ciągu kilku zimowych dni w lutym, spotkamy się z wami 6 marca choć online. Rozpoczniemy nasze spotkanie o 9.00 Mszą św. w kościele św. Jakuba w Skierniewicach, której przewodniczyć będzie bp Andrzej F. Dziuba. O 11.00 rozpoczniemy program, w którym przygotowałyśmy prelekcję ks. Adama Kubisia, Małgorzaty Rybak, świadectwo Emilii Glugli, sondę uliczną, życzenia włodarzy miast i kobiet oraz koncert. My - organizatorzy - już dziś możemy powiedzieć, że to będzie dobry dzień. Was zachęcamy do tego, byście same się o tym przekonały.