Jak uczyć w XXI wieku?

- To za mało, by uczniowie byli biernymi odbiorcami przekazywanej im wiedzy. Oni potrzebują pracować samodzielnie, w pewnym sensie doświadczyć tej wiedzy, zaangażować się w nią - tłumaczy Teresa Bibik, wicedyrektor "Źródeł".

Pracownicy Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Źródła" im. św. Stanisława Kostki w Skierniewicach próbują wielu sposobów, by oferować nauczanie na miarę potrzeb XXI wieku. Aktualnie uczniowie tej placówki zdobywają wiedzę, realizując projekty interdyscyplinarne. W tym celu zorganizowane zostały "Warsztaty z kreatywności pracy metodą projektu DI".

- To właśnie podczas udziału w "Olimpiadach Kreatywności Destination Imagination" widzieliśmy, że praca projektowa to wyjątkowy sposób na zdobywanie wiedzy. Stąd pomysł na przeprowadzenie dwutygodniowych projektów edukacyjnych we wszystkich klasach - wyjaśnia pani Teresa.

Jakie to projekty? Klasa II zajmowała się tradycjami karnawałowymi w Polsce. Projekt objął 100 proc. przedmiotów szkolnych. Znalezienie i opisanie tradycji wliczyło się w umiejętności z języka polskiego, wyliczenie kosztów związanych z poczęstunkiem - to matematyka, przygotowanie strojów i scenografii - to technika i plastyka, układ taneczny - to wychowanie fizyczne, zaśpiewana piosenka - to muzyka, wysłane do nauczycieli językowych zaproszenia napisane po angielsku - to język nowożytny. Klasa I przygotowuje przedstawienie o leśnych zwierzętach czy też zwierzętach zabranych przez Noego na arkę (uczniowie m.in. zbudują arkę). Klasa III wybierze się za to na wycieczkę do Londynu.

Kadra szkoły przyznaje, że stworzenie projektów obejmujących wszystkie przedmioty wymaga nie lada wysiłku i dobrej komunikacji w gronie pedagogów. Harmonogram szkoły zakłada, że będzie to pierwszy, ale nie ostatni tydzień projektowy.

Jednocześnie nauczyciele przystąpili do szkolenia "Kompetencje relacyjne" prowadzonego przez fundację "Family Lab". Ten cykl pięciu 2-dniowych spotkań oparty na poglądach duńskiego terapeuty Jespera Juula zakłada, że relacje są podstawą wszystkiego - zarówno wychowania, jak i budowania dydaktyki w szkole.

Projekt "Od kryzysu do sukcesu - podnoszenie jakości oświaty poprzez rozwijanie kluczowych kompetencji społecznych niezbędnych w życiu i pracy nauczyciela" finansowany jest z Programu "Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020".


Więcej o projektach i relacjach w szkole w 8. numerze "Gościa Łowickiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..