Z naszym partnerem PGK Żyrardów przygotowaliśmy cykl o wodzie: „Mamy poWody, by o tym mówić”. W pięciu odcinkach opowiemy o tym, jak cennym darem jest woda, gdzie i w jakich ilościach występuje, co dzięki niej zyskujemy i co należy robić, by nie zbrakło jej w kranach.
W zeszłym rok, podczas przygotowań do VII edycji DDK, na łamach "Gościa Łowickiego" zapowiadaliśmy ekologiczną odsłonę naszego wydarzenia. Wraz z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej w Żyrardowie planowaliśmy przeprowadzić konkurs ekologiczny z nagrodami, podczas którego mieliśmy zachęcać kobiety i ich rodziny do troski o naszą Matkę Ziemię. Naszym celem było także promowanie postaw proekologicznych. Inspirację do takich działań czerpaliśmy z apeli papieża Franciszka, który wiele razy podkreślał, że zaangażowanie w ochronę środowiska nie jest domeną partii zielonych, a przejawem chrześcijaństwa.
Papież zachęcał, aby w otaczającym świecie przyrody widzieć twórcze działanie Boga. Pracę Stwórcy nieustannie ożywiającego stworzenie. Franciszek wyjaśniał, że odpowiedzią na stworzenie jest nasza praca, powinniśmy "strzec go", unikając postawy "właścicieli stworzenia". Ojciec Święty przekonywał, że zaangażowanie w ekologię i ochronę środowiska jest naszą odpowiedzialnością. Przestrzegał przed byciem "chrześcijaninem, który nie troszczy się o świat stworzony".
Biorąc słowa papieża do serca, w tym roku postanowiliśmy powrócić do idei ochrony środowiska. Z naszym partnerem PGK Żyrardów przygotowaliśmy cykl o wodzie: „Mamy poWody, by o tym mówić”. W pięciu odcinkach opowiemy o tym, jak cennym darem jest woda, gdzie i w jakich ilościach występuje, co dzięki niej zyskujemy i co należy robić, by nie zbrakło jej w kranach.
Podczas kolejnych odsłon przytoczymy kilka fragmentów zaczerpniętych z Biblii, w których jest mowa o wodzie, a także wyjaśnimy jej znaczenie. Na naszej stronie opowiemy też o występowaniu wód, jej postaciach, zasobach, a także o tym, jak wodę oszczędzać, magazynować i w jakich ilościach pić. Nie zabraknie też ciekawostek i zagadek. Odwiedzimy też miejskie ujęcia wodne, a także oczyszczalnie. Opowiemy o zatrudnionych na pełen etat małżach, które doskonale sprawdzają się w roli kontrolerów jakości wody i o wielbłądach, które od kilku lat piją żyrardowską wodę. Na tym jednak nie koniec. Na naszych łamach i stronie nie zabraknie wierszy, przysłów, a także wypowiedzi poetów i znanych osób na temat tego życiodajnego daru. Zaprezentujemy też prace plastyczne dzieci i młodzieży.
Już dziś zapraszamy Was do śledzenia naszej strony. "Mamy poWody, by o tym mówić", bez lania wody, w poczuciu odpowiedzialności za naszą Ziemię, którą Bóg dał nam w posiadanie.
Pierwsza odsłona naszego cyklu już jutro 4 marca.