W uroczystość św. Józefa w Kościele katolickim rozpoczął się Rok Rodziny "Amoris laetitia". W parafii pw. Świętej Rodziny w Jaktorowie bp Andrzej F. Dziuba zainaugurował rok uwagi, troski, wzrastania i miłości w rodzinach diecezji łowickiej.
To jedyna parafia w naszym regionie, która nosi wezwanie Świętej Rodziny. - Życzeniem hrabiego Jakuba Potockiego - fundatora terenu pod kościół w Jaktorowie - było, aby nowo powstająca parafia nosiła wezwanie Świętej Rodziny. Chciał, by to Ona patronowała rodzinom naszej parafii i była dla nich wzorem. W podążaniu Jej śladami umacnia nas modlitwa przed Jej ikoną umieszczoną w prezbiterium - mówi ks. Wiesław Skonieczny, proboszcz parafii. - Troska o rodziny, ich wzrastanie jest obecna w parafii w dwóch kręgach Domowego Kościoła, w czterech wspólnotach neokatechumenalnych, w Odnowie w Duchu Świętym, ale i w cichej, rodzinnej modlitwie w domach parafian. Przeważają u nas rodziny wielodzietne, zaangażowane w rozwój duchowy, wspólnotowy - dodaje proboszcz.
19 marca całe rodziny uczestniczyły w Mszy św. pod przewodnictwem bp. Dziuby. Nielicznie, z racji obostrzeń sanitarnych, w świątyni, ale licznie we własnych domach, przy rodzinnym stole za pomocą transmisji internetowej.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba.W słowach bp Dziuba wiele uwagi poświęcił św. Józefowi. - Józef, biorąc do siebie Maryję z poczętym Jezusem, utworzył rodzinę. Z pewnością wszystkie rodziny, które rozpoczynają swoją drogę życia, jak ufamy, są szczere, oddane miłości, choć trudny życia czasami okazują się w ludzkim przekonaniu nie do pokonania, ale wydaje się, że Abraham pokonał w wierze brak potomstwa, Dawid - pomimo swojej śmierci - trwa w potomkach, Józef w Jezusie i Maryi trwa w wielkim darze rodziny - mówił bp Dziuba.
- Możemy powiedzieć, że rodzina jest jakby swoistą ziemską Trójcą Świętą, tym szczególnym znakiem trojga osób. Dar rodziny, wspólnoty życia i miłości, ma skupiać naszą uwagę, mamy nad nią pracować, w niej wzrastać. Papież Franciszek w swojej adhortacji daje nam proste wskazówki, by zaczęły w naszym życiu rodzinnym - a może to przekuje się także na życie społeczne - przewodzić słowa "proszę", "przepraszam", "dziękuję". Ile konfliktów rodzinnych można by rozstrzygnąć tymi trzema słowami? Proste zadanie na Rok Rodziny, a wydaje się tak trudne, bo w tych słowach często dopatrujemy się innego znaczenia - "słabość", "brak gotowości walki" - mówił.
Ikona Świętej Rodziny znajduje się w prezbiterium. Komopozycja obrazu ma przypominać o autentycznej bliskości członków rodziny.Ordynariusz diecezji odniósł się do ikony Świętej Rodziny, która znajduje się w centrum prezbiterium. - Dopatrzmy się w niej autentycznej bliskości członków Świętej Rodziny. Ten wizerunek jest tak skomponowany, że z łatwością widać, iż te osoby wzajemnie siebie potrzebują. Każda osoba ma swoje miejsce, jednak gdyby którąś z nich zabrać, powstanie puste miejsce, które zaburzy harmonię, kompozycję obrazu. Chcielibyśmy, by i nasze rodziny tak funkcjonowały - w potrzebie bliskości, miłości, wzajemnego szacunku - zakończył kaznodzieja.
Z racji pandemii dalsze obchody Roku Rodziny w diecezji łowickiej nie są jeszcze dokładnie zaplanowane. Kapłani i wspólnoty rozważają, konsultują kolejne wydarzenia i pomysły, by dobrze przeżyć ten czas, jednak już dziś wiadomo, że główne obchody odbywać się będą w domowym zaciszu, na wspólnej modlitwie, wzajemnym szacunku i pracy nad sobą i swoimi rodzinami. O wszelkich inicjatywach podejmowanych w diecezji w związku z Rokiem Rodziny będziemy informować na bieżąco.