Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ojcze Franciszku, dziękujemy!

Ruch Światło-Życie diecezji łowickiej na różne sposoby uczcił 100. rocznicę urodzin sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Moderator diecezjalny ks. Sylwester Bernat zawierzył dzieci, młodzież i rodziny Domowego Kościoła w Rybniku. W Rawie Mazowieckiej odbyła się Msza św., podczas której dziękowano Bogu za ks. Blachnickiego.

Dla wielu diecezjan 24 marca był ważną datą. Tego dnia 100 lat temu przyszedł na świat Franciszek Blachnicki. Późniejszy kapłan, który zmienił polski Kościół, stał się wzorem i wychowawcą pokoleń Polaków i jest nim do dziś. Założyciel Ruchu Światło–Życie na różne sposoby był wspominany w 100. rocznicę swoich urodzin, ale zawsze jako bliska i ważna osoba. Tego dnia nie zabrakło także modlitwy o beatyfikację sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Ks. Sylwester Bernat, moderator Ruchu Światło–Życie diecezji łowickiej, tego dnia modlił się w Rybniku, w parafii, w której ochrzczony został ks. Blachnicki. Przy chrzcielnicy zawierzył całą łowicką wspólnotę - dzieci, młodzież, małżeństwa Domowego Kościoła, a także kapłanów, moderatorów i zgromadzenia zakonne zaangażowane w Ruch.

– Dla mnie postać ks. Blachnickiego jest niezwykle ważna. Nie tylko ze względu na pełnioną przez mnie posługę moderatora, ale za ukształtowanie mojego kapłaństwa, mojej drogi. Głęboko wierzę, że to ks. Franciszek postawił na mojej drodze najpierw mojego kolegę ks. Romana Sękalskiego, który pokazał mi Ruch Światło–Życie, później ks. Stanisława Dusiło, który wiele mnie nauczył, ks. Grzegorza Gołębia, który wiele mi pokazał i śp. ks. Mariana Piwko CR, który współpracował z ks. Blachnickim, a w ostatnich miesiącach swojego życia angażował się w naszą wspólnotę – mówi ks. Sylwester.

– Będąc w Rybniku, chodząc śladami ks. Franciszka, uświadomiłem sobie, że takiego kapłana już nie będzie, ale jest dla nas niedoścignionym wzorem. Człowiekiem wiary konsekwentnej. Wszystko, co zapisał, zaplanował, stworzył jest ponadczasowe, wciąż aktualne i wciąż tak bardzo jeszcze nie odkryte. Ta konsekwencja wiary mnie zachwyca i chciałbym ją prowadzić, wdrażać, kontynuować w diecezji. Nie jednorazowymi akcjami, ale konkretną, stałą formacją – dodaje.

Choć wydawać by się mogło, że formacja jest znacznie utrudniona przez pandemię, trudności w regularnych spotkaniach ks. Sylwester a także członkowie Ruchu przyznają, że jest to czas na indywidualne spotkania z Bogiem w Piśmie Świętym, czas na namiot spotkania w swoich domach, małych wspólnotach. Formacja indywidualna, która w odpowiednim czasie przyniesie dobre owoce ewangelizacji.

Ks. Sylwester Bernat zawierzył Ruch Światło-Życie diecezji łowikciej przy chrzcielnicy, w której sakrament przyjął o. Franciszek.   Ks. Sylwester Bernat zawierzył Ruch Światło-Życie diecezji łowikciej przy chrzcielnicy, w której sakrament przyjął o. Franciszek.
Archiwum ks. Sylwestra Bernata

Także w diecezji wierni uczcili 100. rocznicę urodzin ks. Blachnickiego. W parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Rawie Mazowieckiej na wieczornej Eucharystii zgromadziły się duchowe dzieci Ks. Blachnickiego, czyli wspólnoty Domowego Kościoła. Obecne były dwa kręgi z rawskiej parafii, a także rodziny z kręgów okolicznych parafii. 

Podczas Mszy świętej zebrani modlili się o Boże błogosławieństwo dla małżeństw i rodzin działających w Ruchu Światło–Życie oraz o beatyfikację założyciela Ruchu.

Diecezjanie przyłączyli się także do akcji "Gościa Niedzielnego" "100-krotne dzięki, ojcze Franciszku", dzieląc się świadectwem tego, jak ks. Blachnicki i założone przez niego wspólnoty zmieniła ich życie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy