Komunikat dotyczący celebracji Welkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego

Wydział spraw sakramentalnych Kurii diecezji łowickiej wydał komunikat dotyczący celebracji Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. W świątecznym czasie wierni zachęcani są do indywidualnej modlitwy, a kapłani proszeni o roztropne sprawowanie Liturgii i udzielanie sakramentów.

Drugi rok z rzędu czas Triduum Paschalnego i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego będziemy przeżywać w reżimie sanitarnym. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych, ale i kapłanów, Kuria Diecezjalna Łowicka wydała komunikat, w którym m.in. zachęca kapłanów do umożliwienia wiernym skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania a także osobistej modlitwy w kościele parafialnym.

Święcenie pokarmów może odbywać się na terenie przed kościołem - w otwartej przestrzeni. Szczegóły celebracji Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych w poszczególnych parafiach pozostawione są decyzji proboszczów i administratorów parafii.

Poniżej pełna treść komunikatu.


Komunikat odnośnie celebracji Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego
w Diecezji Łowickiej w 2021 roku

Wydział Spraw Sakramentalnych Kurii Diecezji Łowickiej informuje, że w celebracji Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych należy zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie wiernych w duchu wzajemnej odpowiedzialności i troski. Stosownie do apelu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 26 marca 2021 roku prosi się o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych. Zachowując wszystkie zasady sanitarne i zalecenia władz państwowych należy uczynić wszystko, aby pomóc wiernym jak najgłębiej przeżyć celebrowane tajemnice.
Prosi się o zwrócenie szczególnej uwagi na następujące kwestie:

1) należy zatroszczyć się, aby wierni mogli jeszcze w dniach Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych skorzystać ze spowiedzi świętej;
2) w święta wielkanocne warto rozważyć odprawienie dodatkowych Mszy Świętych, aby wierni mogli skorzystać z daru Komunii Świętej Wielkanocnej;
3) należy zachęcać wiernych do osobistej modlitwy i adoracji;
4) we Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej należy pominąć obmycie nóg;
5) w Wielki Piątek – podczas Adoracji Krzyża pocałunek należy zastąpić przyklęknięciem;
6) zachęca się, aby błogosławienie pokarmów odbyło się poza świątynią np. na placu przed kościołem lub terenie przykościelnym (otwartej przestrzeni). Na zakończenie należy zachęcić do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim.

Pozostałe kwestie związane z organizacją i przeżywaniem uroczystości Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych pozostawia się roztropnemu rozeznaniu Księży Proboszczów.

Wikariusz Generalny
bp Wojciech Osial

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..