Duże zmiany w edukacji w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym sióstr niepokalanek w Szymanowie. W roku szkolnym 2021/2022 naukę w placówce będą mogli podjąć także chłopcy. Tworzona jest także "klasa liderki".
Prywatne Liceum Ogólnokształcące sióstr niepokalanek w Szymanowie od lat otacza dziewczęta troską, opieką i edukacją na wysokim poziomie. Od ponad 100 lat szkoły niepokalańskie zmieniają to, co konieczne - podręczniki, przedmioty dydaktyczne, organizację. Jednak niezmienna pozostała myśl pedagogiczna matki Marceliny Darowskiej, założycielki zgromadzenia i pomysłodawczyni szkół.
Do tej pory w Szymanowie kształcić mogły się jedynie dziewczęta. Od tego roku siostry wprowadzają klasę koedukacyjną, stwarzając możliwość rozwoju duchowego i intelektualnego także chłopcom. - Wychodzimy w ten sposób naprzeciw potrzebom społecznym, gdyż od lat spotykamy się z pytaniami byłych wychowanek i przyjaciół zgromadzenia: "A co z chłopcami...?". Wprowadzone zmiany sprawią, że zarówno spuścizna pedagogiczna M. Darowskiej, jak i doświadczenie pokoleń niepokalanek dostępne będą męskiej części społeczeństwa - wyjaśniają siostry niepokalanki. - Pewną inspiracją było również ogłoszenie przez papieża Franciszka Roku Rodziny i przynaglające pytanie: co konkretnie może zrobić zgromadzenie w tym szczególnym roku, jakie inicjatywy podjąć? Rodzinę tworzą mężczyzna i kobieta, stąd z jednej strony wyjście w kierunku chłopców, a z drugiej - propozycja pogłębionej formacji dziewcząt, bo "wychowujemy dla rodziny i społeczeństwa", jak mawiała matka Darowska - dodają.
Pogłębiona formacja dziewcząt będzie przejawiać się w tradycyjnej żeńskiej klasie, tzw. klasie liderki.
"Każda współczesna kobieta potrzebuje umiejętności, które pozwolą jej, nie tracąc indywidualności, wpływać na otoczenie bliższe i dalsze. Chwila refleksji wystarczy, by zauważyć, iż wszyscy w jakimś stopniu wywieramy wpływ, każda relacja - w tym małżeńska - jest przyjmowaniem i wywieraniem wpływu. Wychowanie dzieci jest swego rodzaju wpływaniem na nie. Nieustannie też poruszamy się w grupie osób - rodzinie, pracy, w społecznościach lokalnych, organizacjach itp. - a każda grupa potrzebuje odpowiedzialnych, dojrzałych i wiarygodnych liderów, którzy potrafią inspirować innych, podejmować wyzwania, wskazywać kierunki. Takie oczekiwania wkładają na barki lidera obowiązek nieustannej formacji, a jednym z jej elementów pozostaje przyjęcie właściwego systemu wartości. Nasze rodziny potrzebują liderów - ojców i matek - którzy z mądrością popatrzą w przyszłość" - napisała w liście do kandydatów s. Benedykta, niepokalanka.
Rekrutacja do szkół rozpocznie się w czerwcu, w większości drogą elektroniczną, jednak już teraz placówki są otwarte na rozmowy z kandydatami, tzw. dni otwarte i przedstawienie oferty edukacyjnej.
Szczegóły dotyczące szymanowskiej placówki znajdują się na stronie Liceum Sióstr Niepokalanek oraz:
Prezentacja Liceum Ogólnokształcące sióstr niepokalanek w Szymanowie