Nowy Numer 16/2024 Archiwum

XV Sympozjum "Dar Życia" przejdź do galerii

W sobotę 10 kwietnia w Skierniewicach odbyło się XV Sympozjum "Dar Życia". W tym roku kapłani, prelegenci i słuchacze uwagę skupili na... słowie, rozważając hasło: "Eucharystia daje życie przez słowo".

Od 16 lat w Skierniewicach odbywa się wydarzenie, które - będąc dziękczynieniem za życie - jest jednocześnie nauką troski o nie, dbania o jego rozwój i świętość. Sympozja "Dar Życia" od lat przyciągają nie tylko uwagę, ale i znanych prelegentów, którzy chcą dzielić się doświadczeniem, wiedzą i wiarą.

W ubiegłym roku, ze względu na początek pandemii, wydarzenie nie odbyło się, dlatego to w tym roku celebrowano XV Sympozjum "Dar Życia". Tegoroczne, również ze względów sanitarnych, nie odbyło się w tradycyjnej formie, jednak wykłady zostały opublikowane w sieci. - To ma swój plus, bo możemy wciąż do tych treści powracać, a myślę, że warto, bo w tym roku skupiamy się wokół słowa. Będziemy rozważać, jak słowo (Boże) daje życie, jak może je zmienić. Tak, jak i nasze słowa - mówił podczas powitania ks. Grzegorz Gołąb.

Osobiste spotkanie w ramach sympozjum miało miejsce podczas Eucharystii, której przewodniczył bp Wojciech Osial. W homilii biskup pomocniczy diecezji łowickiej poświęcił wiele uwagi słowu Bożemu, od którego wszystko się zaczyna. - Słowo Boże ma moc czynić w tobie rzeczy nowe, uwierz w to. Otwórz swoje serce na słowo. Ale pamiętaj, że zły duch będzie robić wszystko, by odciągnąć cię od niego. I zobacz, jak bardzo jest w tym skuteczny. Pomyśl, jak wiele rozproszeń masz podczas czytania, słuchania Ewangelii. Ile rozproszeń podczas niedzielnej Mszy św.? Zobacz, jak rzadko zaglądasz do Pisma Świętego indywidualnie, a może przypomnij sobie, gdzie leży twoja Biblia - zaproponował.

Przy ołtarzu w intencji życia modlili się ks. Rafał Woronowski, bp Wojciech Osial i ks. Sylwester Bernat.   Przy ołtarzu w intencji życia modlili się ks. Rafał Woronowski, bp Wojciech Osial i ks. Sylwester Bernat.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

- Wzięcie słowa Bożego może być bolesne, bo będzie demaskować grzechy i zrzucać maskę fałszu. To będzie moment przecięcia rany, aby oczyścić ją z trucizny. Najpiękniej wyraża to List do Hebrajczyków, gdzie napisano, że słowo Boże jest ostrzejsze niż miecz obosieczny. Pamiętaj, gdy słuchasz słowa Bożego, budujesz życie na Panu Bogu - mówił kaznodzieja.

Homilia - bp Wojciech Osial 10 IV 2021

Na Mszy św. obecni byli także ks. Sylwester Bernat, moderator diecezjalnej wspólnoty Ruchu Światło-Życie, i ks. Rafał Woronowski, który od lat jest uczestnikiem sympozjów. Dziękczynną modlitwę za życie zanosili także współorganizatorzy wydarzenia: przedstawiciele Stowarzyszenia "Civitas Christiana", Fundacji "Dar Życia", Centrum Życia i Rodziny, Ruchu Światło-Życie oraz przyjaciele. Wydarzenie od lat wspiera także prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk.

Po Mszy św. grupa uczestników sympozjum mogła zamienić kilka słów z prelegentem.   Po Mszy św. grupa uczestników sympozjum mogła zamienić kilka słów z prelegentem.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Z racji obostrzeń sanitarnych prelekcje nie odbyły się, jak początkowo zakładano, w kinoteatrze "Polonez", a w sieci. Jednak z prof. Krzysztofem Bieleckim uczestnicy mogli zamienić kilka słów po Mszy św. Wymiana poglądów, dyskusje i refleksje wśród słuchaczy były wstępem do konferencji, które w tym roku wygłosili: ks. prof. Tomasz Stępień, prof. Bielecki i Helena Teixieria Respondek, psycholog, specjalista terapii ADI/TIP.

Tegoroczne sympozjum skupiało uwagę wokół słowa. "Eucharystia daje życie przez słowo" - hasło przewodnie spotkania przejawiało się w kilku aspektach, ale każdy przybliżał do Boga, drugiego człowieka, ale i samego siebie. Pomogły w tym konferencje, do których wciąż można powrócić:

XV Sympozjum Dar Życia cz.1 – Ks. prof. dr hab. Tomasz Stępień
Centrum Życia i Rodziny
XV Sympozjum Dar Życia cz.2 – prof. dr. hab. n. med. Krzysztof Bielecki „Słowo które leczy”
Centrum Życia i Rodziny
XV Sympozjum Dar Życia cz.3 – Helena Teixeira Respondek, psycholog, specjalista terapii ADI/TIP
Centrum Życia i Rodziny

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy