Nowy numer 23/2021 Archiwum

Pamiętali o śp. senator Janinie Fetlińskiej

Parlamentarzyści i wierni modlili się w intencji senator Janiny Fetlińskiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku.

W sobotę, 17 kwietnia, w Niepokalanowie odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające Janinę Fetlińską, która zginęła w katastrofie rządowego samolotu.  

Janina Fetlińska była senatorem VI i VII kadencji. W Senacie RP reprezentowała okręg płocko-ciechanowski, obejmujący m.in. powiaty sochaczewski i żyrardowski. Była jednym z najbardziej aktywnych i pracowitych senatorów. W wyborach 2007 roku uzyskała ponad 103 tys. głosów. W 1986 roku jako pierwsza w Polsce pielęgniarka uzyskała stopień doktora nauk medycznych w zakresie pielęgniarstwa. Jam mówiła, pielęgniarką została "przez miłość do ludzi". Była dyrektorem biura Ciechanowskiego Konsorcjum Zdrowia oraz pierwszym prezesem Stowarzyszenia Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce. Tworzyła samorząd pielęgniarski na Mazowszu. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów i prac naukowych z zakresu pielęgniarstwa, promocji zdrowia i zdrowia publicznego. Zginęła w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Była osobą głęboko wierzącą, oddaną sprawom Polski i zwykłych ludzi.

Obchody rocznicowe zostały zorganizowane przez zespół kierowany przez posła Macieja Małeckiego i Alicję Adwent, wdowę po śp. Filipie Adwencie, która w związku z rocznicą nadesłała list. Skreślone przez Alicję Adwent słowa odczytał mec. Jacek Piekarski. W uroczystości uczestniczyli: Włodzimierz Fetliński, mąż śp. senator, syn Bartosz, a także przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny matka Ewa Korbut, s. vikaria generalna Jolanta Jankowiak, s. Sabina, radna generalna.Uroczystość uświetnił śpiewak Tomasz Czapliński. 

Mszy św. przewodniczył ks. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Płocku. Podczas Eucharystii życiorys Janiny Fetlinskiej odczytał Rafał Zgorzelski, współtwórca albumu "Janina Fetlińska Pielęgniarka". Odczytany został także list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. "Była zawsze gotowa nieść pomoc innym i odważnie upominała się o prawa ludzi skrzywdzonych" - napisał o niej prezydent.  

Po Eucharystii złożono kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.   Po Eucharystii złożono kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.
Archiwum Posła Macieja Małeckiego

Na koniec uroczystości zostały złożone kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Szczególną pomoc okazali ojcowie franciszkanie z niepokalanowskiego klasztoru.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama