Nowy numer 19/2021 Archiwum

Zasłuchani w słowa Boga

Trwa XIII Tydzień Biblijny. Od Niedzieli Biblijnej duszpasterze zachęcają wiernych do codziennych spotkań ze słowem Bożym.

W wielu parafiach przy ołtarzu wystawiano egzemplarze Biblii. Tak było m.in. u św. Jakuba w Głownie, gdzie wyłożono kilka egzemplarzy Pisma Świętego w różnych przekładach, a nawet pergamin, z którego modlono się w synagodze.

- W tym słowie jest potężny dynamizm, potężna zakodowana moc duchowa. Trzeba przyłożyć ucho, serce, wiarę, żeby ta moc nas wewnętrznie odżywiała, ożywiała - tłumaczył w niedzielę ks. Stanisław Banach, proboszcz parafii św. Jakuba w Głownie. Kapłan przywołał także słowa Romana Brandstaettera, który twierdził, że Biblia nieczytana płacze. Zachęcał też wiernych, by - tak, jak Brandstaetter - nie wypuszczali Biblii z rąk. - Nie traktujmy jej jak gorącej fajerki, ale jak magnes - zachęcał kapłan.

Z roku na rok w diecezji przybywa osób, które po Biblię sięgają każdego dnia. Martyna z Mszczonowa przyznała, że drugi rok korzysta z aplikacji "Twoja Biblia". Ewangelię z dnia czyta w drodze do pracy. - Bóg w swoim słowie jest pierwszą osobą, z którą rozmawiam. Dzięki lekturze już nieraz otrzymałam wsparcie, podpowiedź, pocieszenie - zapewnia Martyna.

W parafii św. Barbary w Głownie po raz pierwszy zorganizowano Parafialny Maraton Biblijny.   W parafii św. Barbary w Głownie po raz pierwszy zorganizowano Parafialny Maraton Biblijny.
Archiwum parafii św. Barbary w Głownie

W parafii św. Barbary w Głownie po raz pierwszy zorganizowano Parafialny Maraton Biblijny. - Na pomysł jego przeprowadzenia wpadliśmy w tygodniu poprzedzającym Niedzielę Biblijną. Poprzez parafialnego Facebooka zapraszaliśmy wiernych do wybierania godzin do czytania - wyjaśnia ks. Zbigniew Kielan.

Maraton w parafii św. Barbary rzpoczął ks. Zbigniew Kielan.   Maraton w parafii św. Barbary rzpoczął ks. Zbigniew Kielan.
Archiwum parafii św. Barbary

W niedzielę po Mszy św. porannej 28 osób, co 10 minut (z przerwami na planowe Msze św. i nabożeństwa), czytało kolejny rozdział Ewangelii według św. Mateusza. Czytanie Biblii rozpoczął ks. Zbigniew, a zakończył ks. Andrzej Kapaon, proboszcz parafii. Czas, który pozostawał po lekturze, był okazją do refleksji nad przeczytanym fragmentem, a także do dziękczynienia za dar Bożego słowa.

Głowieńscy duszpasterze zachęcali osoby biorące udział w maratonie do tego, aby do kościoła zabierały swój własny, ulubiony, wyczytany i "przemodlony" egzemplarz Pisma Świętego. Z myślą o osobach starszych na ambonie wyłożono Biblię z większym drukiem.

Lektura Pisma Świętego w parafii św. Barbary zakończyła się błogosławieństwem Świętą Księgą.

Trwający Tydzień Biblijny jest doskonałą okazją, by podjąć praktykę codziennego spotkania ze słowem Bożym.


Więcej o Niedzieli Biblijnej i osobach, które każdego dnia sięgają do słowo Boże, w 16. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 25 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama