Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

17. rocznica ingresu bp. Andrzeja F. Dziuby

Dziś, w sobotę 22 maja, przypada 17. rocznica sakry biskupiej oraz ingresu do diecezji łowickiej biskupa Andrzeja F. Dziuby.

W rocznicę sakry i ingresu życzymy ks. biskupowi prowadzenia przez Ducha Świętego, opieki Matki Bożej Księżnej Łowickiej oraz św. patronów: św.  Wiktorii, bł. o. Honorata i św. Andrzeja. Niech dobry Bóg darzy ks. biskupa zdrowiem i udziela potrzebnych łask potrzebnych do posługi i służby.  

Przypomnijmy. Biskup Andrzej Franciszek Dziuba urodził się 10 października 1950 roku w Pleszewie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Wieczynie oraz w Żegocinie. Edukację kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Pleszewie, gdzie w 1968 zdał maturę. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w latach 1969-1975 w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym p.w. św. Wojciecha w Gnieźnie, zakończone magisterium w zakresie teologii dogmatycznej w Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu.

Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1975 roku z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, w Bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. Po święceniach pracował jako wikariusz w Parafii p.w. Świętej Trójcy w Łobżenicy. Odbył także studia specjalistyczne w zakresie teologii moralnej na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Doktorat na podstawie rozprawy “Mikołaj z Mościsk, teolog moralista XVII wieku”, napisanej pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Franciszka Greniuka obronił w 1979 roku. Kontynuował zgłębianie teologii moralnej w Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie.

W latach 1981-1984 pracował jako referent w Sekretariacie Prymasa Polski w Warszawie oraz sekretarz i kapelan Prymasa Polski dla archidiecezji gnieźnieńskiej. W latach 1984-1998 był kierownikiem Sekretariatu Prymasa Polski i osobistym sekretarzem Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski. W latach 1998-2004 radca teologiczny Sekretariatu Prymasa Polski. W tym czasie pełnił posługę duszpasterską przy kościele św. Marcina na Starym Mieście w Warszawie (1981-1998) oraz przy kościele św. Barbary na Koszykach w Warszawie (1998-2004). W 1990 roku uzyskał habilitację na KUL, na podstawie rozprawy “Jan Azor – teolog moralista”. Docentura w 1990 roku, tytuł naukowy profesora w 1997 roku. W latach 1989-2004 pracownik Wydziału Teologii KUL, a od 1995 roku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W obu uczelniach był kierownikiem Katedry Historii Teologii Moralnej.

Od 2005 roku dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studiów nad Osobą i Nauczaniem Kardynała Stefana Wyszyńskiego UKSW w Warszawie. W 2009 r. Otrzymał Doktorat honoris causa The Polish University Abroad.

Od 17 lat bp Andrzej F. Dziuba jest ordynariuszem łowickim. Święcenia biskupie przyjął w Bazylice katedralnej w Łowiczu, 22 maja 2004 roku, przez posługę Kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski, Arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, Metropolity gnieźnieńskiego i Biskupa Alojzego Orszulika, pierwszego biskupa łowickiego.

Dewizą bp Andrzeja F. Dziuby jest zawołanie: Soli Deo (Jedynemu Bogu).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy