Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Łowiczu w kwestii organizacji uroczystości Bożego Ciała

W czwartek 3 czerwca będziemy przeżywać uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jak będzie przebiegać słynna na cały świat procesja eucharystyczna w Łowiczu? Kuria diecezjalna łowicka wydała komunikat w sprawie organizacji uroczystości.

Księżacka procesja Bożego Ciała od 2014 r. znajduje się na liście arcydzieł ustnego i niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Co roku do Łowicza przyjeżdżały tłumy wiernych i turystów z Polski i zagranicy. W czasie pandemii organizacja wydarzenia niesie za sobą wiele zmian i utrudnień, jednak, przy  zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego, tegoroczna procesja Bożego Ciała odbędzie się w tradycyjny sposób.

3 czerwca po Mszy św. o 10.30, która będzie sprawowana na Starym Rynku, wierni ruszą ulicami miasta w tradycyjnej procesji eucharystycznej, w której Jezusowi w Najświętszym Sakramencie będą asystować przedstawiciele wspólnot, społeczności i instytucji.

Każdy, kto wybiera się na procesję Bożego Ciała do Łowicza, zobowiązany jest zachowywać dystans społeczny, minimum 1,5 m, lub zasłonić usta i nos maseczką ochronną.

Poniżej publikujemy pełną treść komunikatu.


KOMUNIKAT W SPRAWIE UROCZYSTOŚCI BOŻEGO CIAŁA W ŁOWICZU W ROKU 2021

Opierając się na uzgodnieniach z przedstawicielami Powiatu, Miasta, Policji i Parafii Katedralnej (organizatorem procesji), Kuria Diecezjalna Łowicka pragnie poinformować o podjętych ustaleniach w sprawie przebiegu i organizacji tradycyjnej procesji eucharystycznej w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ulicami miasta w dniu 3 czerwca 2021r.

Uroczystość rozpocznie się Eucharystią sprawowaną pod przewodnictwem Biskupa Łowickiego na Starym Rynku o godz. 10.3o.

Po Mszy św., około godziny 11.3o z miejsca celebry wyruszy procesja eucharystyczna, której trasa (podobnie jak w latach ubiegłych) przebiegać będzie następująco:

1) przejście do I-go ołtarza przy kościele oo. Pijarów;

2) następnie przejście wzdłuż pierzei południowej Starego Rynku, ul. 11. Listopada do al. Sienkiewicza – II ołtarz przed Kościołem św. Leonarda;

3) dalej Plac Koński Targ do ul. Tkaczew – III ołtarz na skrzyżowaniu ul. Tkaczew i ul. 3 Maja;

4) powrót ul. 3 Maja do Placu Stary Rynek, gdzie przy dzwonnicy usytuowany będzie IV ołtarz.

Tegoroczna Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa i towarzysząca jej procesja zorganizowane będą zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi i przy zachowaniu zalecanych zasad bezpieczeństwa. Uczestnicy procesji proszeni są o zachowanie dystansu społecznego nie mniejszego niż 1,5 m., a tam, gdzie byłoby to niemożliwe o zasłonięcie ust i nosa maseczką. [Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. (Dz.U. 2021 poz. 861 ze. zm. )].

W przypadku opublikowania nowych wytycznych podanych przez władze państwowe lub sanitarne, konieczne uregulowania i zmiany niezwłocznie przekażemy do publicznej wiadomości.

ks. mgr lic. Zbigniew B. Kielan
Rzecznik Prasowy Diecezji Łowickiej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy