Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Pociąg ŁKA otrzymał imię "Anders"

Dziś, jeden z pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej uroczyście otrzymał imię "Anders". W ten sposób Samorząd województwa łódzkiego wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Łódzką Koleją Aglomeracyjną upamiętnili zasługi generała Władysława Andersa.

W uroczystości wzięli udział marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, dyrektor oddziału IPN w Łodzi dr hab. Dariusz Rogut, a także prezes ŁKA Janusz Malinowski. Gościem honorowym wydarzenia była Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech, córka generała Andersa. Wśród licznie zgromadzonych gości byli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Tomasz Rzymkowski oraz poseł Włodzimierz Tomaszewski.

Córka generała dziekowała za upamiętnienie jej ojca.   Córka generała dziekowała za upamiętnienie jej ojca.
Sebastian Sołtyszewski, Adam Staśkiewicz

– Jestem naprawdę wzruszona i pod ogromnym wrażeniem. Nie wiem nawet, co powiedzieć, bo to, co zobaczyłam, zaskoczyło mnie – mówiła córka generała Anna Maria Anders, obecnie  ambasador Polski we Włoszech.  – Wiedziałam, że będzie pociąg „Anders” i wyobrażałam sobie, że może będzie na nim zdjęcie ojca. Ale to jest piękne - na pociągu jest cała historia ojca - od Rosji po Monte Cassino”. Nie mam słów - podkreśliła Anna Maria Anders, która jest obecnie ambasadorem Polski we Włoszech. – To jest ważne dla nas, dla Polski. To jest ważne dla historii i dla młodzieży. To jest bardzo ważny przekaz. Z całego serca wszystkim bardzo dziękuję. Bóg zapłać – mówiła wzruszona córka generała.

Marszałek Grzegorz Schreiber przypomniał o tym, że generał jest synem ziemi łódzkiej.   Marszałek Grzegorz Schreiber przypomniał o tym, że generał jest synem ziemi łódzkiej.
Sebastian Sołtyszewski, Adam Staśkiewicz

– Ten dzień jest niewątpliwie świętem. Pociąg ten ma upamiętnić imię wielkiego Polaka – podkreślił marszałek Grzegorz Schreiber. – Władysław Anders jest nam tu w województwie łódzkim szczególnie bliski, bo tu przecież 60 kilometrów stąd pod Krośniewicami przyszedł na świat. Ale oczywiście to byłoby mało, to byłoby zbyt płaskie, gdybyśmy tylko mogli powiedzieć o tej zbieżności, o tej bliskości przez pryzmat miejsca urodzenia Władysława Andersa, bo przecież to jest postać, która w sercach wszystkich patriotów, wszystkich Polaków, którzy Polskę mają w sercu jest postacią niezwykle wielką, bogatą i monumentalną – dodał.

Marszałek przypomniał, że okazją do uczczenia generała jest obchodzona w tym roku 80. rocznica powstania Armii Polskiej w Związku Sowieckim pod dowództwem gen. Władysława Andersa. To dzięki jego determinacji było możliwe stworzenie armii, wyszkolenie jej i przygotowanie do działań u boku aliantów, a następnie wejście polskich jednostek do boju w 1944 roku. Generał Władysław Anders odegrał także ogromną rolę na emigracji, gdyż swoją energią potrafił integrować środowiska patriotyczne i przypominać o sprawie polskiej na Zachodzie.

– Myślę, że warto takie przedsięwzięcia podejmować. To nie jest tylko sam pociąg, to jest historia, którą mam nadzieję, że zainteresujemy nie tylko ludzi, którzy będą jeździli naszą łódzką koleją ale również tych wszystkich przez miejscowości, które będzie ten pociąg przejeżdżał. – powiedział dyrektor IPN w Łodzi dr hab. Dariusz Rogut. – I mam nadzieję, że ta nasza ważna historia, bo nie jest to tylko historia życia generała Andersa, ale również historia 2. Korpusu, olbrzymiego poświęcenia, zaangażowania, bohaterstwa i determinacji żołnierzy generała Andersa, znajdzie swoje trwałe miejsce w naszej świadomości.

Grafilka ma przypominać o wielkim dowódcy.   Grafilka ma przypominać o wielkim dowódcy.
Sebastian Sołtyszewski, Adam Staśkiewicz
"Anders" jest trzecim pociągiem ukazujacym sylwetki wielkich Polaków.   "Anders" jest trzecim pociągiem ukazujacym sylwetki wielkich Polaków.
Sebastian Sołtyszewski, Adam Staśkiewicz

Grafika na pociągu ŁKA przedstawia szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego i bohaterskie czyny polskiego żołnierza w bitwach pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią. „Anders” to już trzeci historyczny pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Poprzednicy to „Pogonowski” i „Marszałek”.

Prezes ŁKA Janusz Malinowski poinformował, że pocąg będzie można spotkać na różnych trasach w województwie łódzkim.   Prezes ŁKA Janusz Malinowski poinformował, że pocąg będzie można spotkać na różnych trasach w województwie łódzkim.
Sebastian Sołtyszewski, Adam Staśkiewicz

– Bardzo się cieszymy, że Łódzka Kolej Aglomeracyjna może uczestniczyć w tym wydarzeniu. Chcemy nieść historię – powiedział prezes ŁKA Janusz Malinowski. Pociąg będziemy mogli codziennie spotkać na różnych trasach w województwie łódzkim oraz w weekendy na trasie do Warszawy. Również w środku, w pociągu będzie można zapoznać się z historią generała Władysława Andersa i 2. Korpusu Polskiego. Tam znajdują się biuletyny, gdzie możemy poczytać, przypomnieć sobie tą wspaniałą historię generała Władysława Andersa, historię Polski.

Wystawę będzie można oglądać do 29 czerwca.   Wystawę będzie można oglądać do 29 czerwca.
Sebastian Sołtyszewski, Adam Staśkiewicz

Również dziś w hali zachodniej dworca Łódź Fabryczna otwarta została wystawa Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi „W drodze na Monte Cassino”. Ekspozycja ukazuje kilku najważniejszych zagadnieniach związanych z drogą żołnierzy i cywili, których gen. Anders wyprowadził z ZSRR. Wystawę będzie można oglądać do 29 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy