Nowy numer 38/2021 Archiwum

Dla Pana dobrego jak chleb

– Kim Ty jesteś, Jezusie? On sam daje nam odpowiedź, mówiąc: „Jestem drogą, prawdą i życiem”, „Jestem chlebem, który zstąpił z nieba” i w końcu „Jestem zmartwychwstaniem i życiem”. Kim Chrystus jest dla ciebie? – pytał wiernych w Łęczycy o. Gustaw Lewandowski.

Uroczystość Bożego Ciała w diecezji łowickiej to jedno z barwniejszych wydarzeń religijnych i kulturalnych, w które każdy chce mieć swój wkład.

Jednak to nie tęcza pasiaków, stroje ludowe, szereg chorągwi, liczna asysta liturgiczna są tego dnia w centrum wydarzeń. Najważniejszy jest Chrystus, dla którego i przed którym zginało się każde kolano, a wzruszenie ściskało gardło, gdy wyszedł na ulice, spoglądając na naszą codzienność. Ze względu na wciąż trwającą pandemię w części parafii procesje miały nieco inny charakter i przebieg niż zazwyczaj. Sposobów na uczczenie Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej było wiele.

Większość z nich przejawiała się w wymownych ołtarzach, kwiatowych dywanach, elementach dekoracji w kościołach i na ulicach, ale także w koncertach uwielbienia, wieczornych modlitwach. Nie brakowało też refleksji po wygłoszonych kazaniach, które szczególnie nawiązywały do obecności Jezusa w życiu każdego człowieka, przypominały o tym, jak wielkim darem jest Eucharystia, o tym, że w małej Hostii ukryty jest potężny Bóg.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama