Nowy numer 23/2021 Archiwum

Wizyta gości z Mongolii

Ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Mongolii w Polsce Dorj Barkhas wraz z delegacją odwiedzili Łowicz i okolice.

Goście zwiedzili Łowicz, Maurzyce oraz Mąkolice. Wizyta rozpoczęła się spotkaniem na Starym Rynku, skąd delegacja udała się na krótką wizytę do domu biskupa łowickiego Andrzeja F. Dziuby. Wśród przybyłych byli m.in. mjr Ganbold Azzaya, który w 2004 roku... zasłużył się podczas ataku na polską bazę w Iraku, oraz ppłk Batsuuri Myagmardorj. W spotkaniu uczestniczył również wójt gminy Legnickie Pole Rafał Plezia.

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie skansenu w Marzycach. Spacer był nie tylko sposobnością do poznania kultury i dziedzictwa regionu łowickiego, ale także okazją do rozmów, wzajemnego poznawania się władz powiatu. Staroście Marcinowi Kosiorkowi towarzyszył koordynator spotkania Wojciech Urbanek.

Niewykluczone, że wzajemne relacje będą kontynuowane.   Niewykluczone, że wzajemne relacje będą kontynuowane.
Archiwum lowcz24.eu

Oglądając łowickie chaty, kościół, ambasador żywo interesował się lokalnym folklorem.

Ostatnim miejscem odwiedzonym przez gości na terenie diecezji łowickiej były Mąkolice. Wybór miejscowości nie był przypadkowy. Wieś wzmiankowana była już w XIII w.  jako Mongolice, ludność pochodziła wówczas ze Wschodu - zostali tutaj osadzeni Tatarzy. W jaki sposób sami przywędrowali lub zostali sprowadzeni - trudno ustalić. Zagraniczni goście zwiedzili zabytkowy drewniany kościół, spotkali się z ks. Krzysztofem Przybyszem. Z okazji wizyty w miejscowej remizie OSP zorganizowano poczęstunek dla gości. Były też specjalnie przygotowane przez dzieci występy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama