Nowy numer 08/2024 Archiwum

Usypywanie dywanu dla Jezusa

Zgodnie z tradycją, w środę po wieczornej Mszy św. w parafii św. Pawła od Krzyża wierni rozpoczęli usypywanie kwiatowego dywanu, po którym przejdzie celebrans z Najświętszym Sakramentem.

Uroczyste zakończenie oktawy Bożego Ciała w Roku Jubileuszowym 300-lecia istnienia pasjonistów w Rawie Mazowieckiej odbędzie się 10 czerwca o godz. 17. Eucharystii będzie przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Po Mszy św. wierni udadzą się w procesji na teren rawskiego Zamku, gdzie będą usytuowane ołtarze eucharystyczne.

W przeddzień zakończenia oktawy Bożego Ciała rawska świątynia wypełniła się osobami, które z miłości do Jezusa Eucharystycznego podjęły się usypania kwiatowego dywanu. Prace rozpoczęto bezpośrednio po Mszy św. wieczornej.

Usypywanie dywanu dla Jezusa

Dzieło powstawało wiele godzin. Do przygotowania kolorowego kobierca wykorzystano tysiące kwiatów, płatków, liści. Poszczególne elementy usypywano m.in. z róż, chabrów, peonii, łubinu, suszonego bzu i liści akacji.

Warto podkreślić, że każdego roku dywan jest inny. Zawsze jednak usypane symbole nawiązują do ważnych wydarzeń danego roku. Tegoroczny kobierzec zawiera m.in. element eucharystyczny - hostię i kielich, serce pasjonistyczne z liczbą 300, nawiązujące do jubileuszu zgromadzenia, które w 1720 r. założył Włoch św. Paweł od Krzyża, a także sylwetkę św. Józefa, patrona obecnego roku.

Usypywanie dywanu dla Jezusa

Warto podkreślić, że kobierce są usypywane w większości świątyń pasjonistycznych. Fenomen Rawy polega na tym, że w większości miejsc powstają one na uroczystość Bożego Ciała, a tutaj - na zakończenie oktawy.

Usypywanie dywanu dla Jezusa

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy