Skierniewice. Premiera oratorium "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" przejdź do galerii

W ramach XX Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w Skierniewicach swoją premierę miało oratorium "Otwórzcie drzwi Chrystusowi", które skomponował Andrzej Głowienka. Współpraca skierniewickich muzyków ze światowym tenorem i kompozytorem zaowocowała niezwykłym koncertem, paletą emocji i modlitwą, która płynęła wraz z dźwiękami orkiestry, solistów i chóru.

Od 13 czerwca w Skierniewicach odbywał się XX Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej. Podczas czterech koncertów, które miały miejsce w sali koncertowej Samorządowej Szkoły Muzycznej, Muzeum Historycznego Skierniewic, kościołach św. Jakuba Apostoła i garnizonowym wybrzmiały utwory muzyki klasycznej, sakralnej, barokowej w wykonaniu zespołów kameralnych "Armadio String Quartet", " Vivotrio " oraz Uczniów i Nauczycieli Szkoły Muzycznej w Skierniewicach Swój recital zagrał także Krzysztof Książek -  pianista, laureat II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim w 2015 roku.

27 czerwca, na zakończenie festiwalu, swoją premierę miał koncert oratoryjny poświęcony św. Janowi Pawłowi II pt. “Otwórzcie Drzwi Chrystusowi” w wykonaniu: Sylwii Strugińskiej – Wochowskiej, Andrzeja Głowienki, Pawła Ambroziaka, Skierniewickiego Chóru Papieskiego, Orkiestry Symfonicznej Szkoły Muzycznej w Skierniewicach. Kierownictwa artystycznego podjął się Sławomir Trochonowicz.

Kierownictwa artystycznego projektu podjął się Sławomir Trochonowicz.   Kierownictwa artystycznego projektu podjął się Sławomir Trochonowicz.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Kościół garnizonowy wypełnił się dźwiękami kompozycji Andrzeja Głowienki, które zarówno dla kompozytora, wykonawców jak i licznie zgromadzonych wiernych stały się modlitwą. – Całe dzieło oparłem na życiu św. Jana Pawła II. Podzieliłem je na okresy, wybrałem teksty, które są mnie w jakiś sposób bliskie. Dopisałem słowa drugiej części oratorium, która opowiada o matce Karola Wojtyły oraz zakończenie cody finałowej – opowiada Andrzej Głowienka.

Andrzej Głowienka nie ukrywa, że oratorium "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" stało się dla niego modlitwą.   Andrzej Głowienka nie ukrywa, że oratorium "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" stało się dla niego modlitwą.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

– Zastanawiałem się czy będę mieć czas na pisanie, aranżowanie pracując jednocześnie w Teatrze La Scala, jednak po dwóch tygodniach pierwsza część była praktycznie gotowa. Muszę przyznać, że mimo takiego chłodnego, praktycznego, umysłowego podejścia to tworzenia, były dni, gdy czułem swego rodzaju natchnienie. Pisałem wtedy kilka, kilkanaście godzin bez przerwy nie czując zmęczenia. Dziś wiem, że ten koncert był, jest swego rodzaju modlitwą dźwiękami. Czasem tak jest, że słowa same układają się w pieśń, a niekiedy muzyka nie potrzebuje słów, by wyrazić to, co w sercu i duszy – dodaje kompozytor i solista.

Oratorium zawiera w sobie muzyczną opowieść o życiu Jana Pawła II. Zawarte w nim wydarzenia, m.in. śmierć matki, II wojna światowa, studia, śmierć i kanonizacja s. Faustyny Kowalskiej, święcenia kapłańskie i wybór na papieża ujęte dźwiękami i słowem zrobiły ogromne wrażenie na słuchaczach.

Orkiestrę symfoniczną stworzyli uczniowie i nauczyciele Samorządowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Skierniewicach.   Orkiestrę symfoniczną stworzyli uczniowie i nauczyciele Samorządowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Skierniewicach.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

– Coś niesamowitego, nie do opowiedzenia. Mam wrażenie, że każdy dźwięk był przemodlony, przemyślany i potrzebny. Sama jestem muzykiem, nauczycielem i wiem, że łatwo dodać ozdobniki, które w efekcie są przeszkadzajkami. Tu jest wszystko na swoim miejscu. Najbardziej urzekła mnie pieśń "Duchu Święty, duszo mej duszy". Wzruszająca, przepiękna kompozycja. Do tego widok pokoleń, które grając, śpiewając żyją tym dziełem. Uczniowie, nauczyciele i soliści choć z tak różnymi emocjami i doświadczeniem, ramię w ramię, dusza w duszę wykonali to dzieło – mówi Krystyna Zimochocka.

Mieszkańcy w rozmowach po koncercie nie ukrywali, że liczą na powtórkę koncertu lub nagranie, by powracać do dzieła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..