Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Łowicz. Bach w dziesięciu odsłonach

W łowickiej bazylice katedralnej zainaugurowano XXXIII Międzynarodowy Festiwal Organowy "Johann Sebastian Bach" 2021. Koncerty odbywać się będą w każdy wtorek wakacji, aż do 7 września, o godz. 19.30. W tegorocznej edycji zaplanowano 10 koncertów. Bilety można kupić w katedrze w dniach koncertów na godzinę przed ich rozpoczęciem.

Międzynarodowy Festiwal Organowy "Johann Sebastian Bach" jest projektem realizowanym w łowickiej katedrze od 1989 r. przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki i Łowicki Ośrodek Kultury. Kierownikiem artystycznym festiwalu od jego początku jest prof. Wiktor Łyjak, który jako jedyny polski organista posiada Złotą Płytę (1999 r.) i Platynową Płytę, przyznaną w 2000 r. za CD z utworami J.S. Bacha. Ma w repertuarze wszystkie dzieła organowe J.S. Bacha, J. Brahmsa, C. Francka, F. Mendelssohna i W.A. Mozarta, a także wszystkie koncerty organowe J.F. Händla.

 

Kierownikiem artystycznym festiwalu jest skierniewiczanin prof. Wiktor Łyjak.   Kierownikiem artystycznym festiwalu jest skierniewiczanin prof. Wiktor Łyjak.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

W koncertach biorą udział organiści i goście z Polski i świata. W poprzednich edycjach w bazylice katedralnej gościli m.in. wykonawcy z Niemiec, Czech, Francji, Belgii, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Włoch, Litwy, Austrii, Szwecji, Szwajcarii, Finlandii, Danii, Norwegii, Hiszpanii i Węgier.

Tegoroczny inauguracyjny koncert zagrał Emmanuel Hocdé z Francji, który wykonał utwory z dorobku wybitnych pozytorów: J.S. Bacha, J. Brahmsa i A. Faucharda. W programie m.in. "Koncert a-moll" BWV 593, "Fantazja G-dur" (Pièce d’Orgue) BWV 572 oraz chorał "Herzlich tut mich verlangen" op. 122/11.

Jak czytamy na oficjalnej stronie festiwalu, "Emmanuel Hocdé, ur. w 1970 r., studiował grę na organach w Konserwatorium Regionalnym St. Maur des Fosses, gdzie naukę uwieńczył Złotym Medalem. Studia zakończone dyplomem Premier Prix kontynuował w Konserwatorium w Lyonie. Równocześnie ukończył studia muzykologiczne na Uniwersytecie Paris IV Sorbonne. Umiejętności doskonalił w Conservatoire Superieur de Musique de Paris, uzyskując Premier Prix d’Orgue oraz Premier Prix w dziedzinie realizacji basso continuo. W 2001 r. ukończył studia uzupełniające w klasie improwizacji organowej w Konserwatorium w Lyonie. W 2002 r. zdobył Grand Prix d’Interpretation, Nagrodę Publiczności oraz Prix Jean-Sebastien Bach prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Organowego w Chartres, co przyniosło mu międzynarodowy rozgłos. Koncertował we Francji, w większości krajów europejskich oraz w USA. Jest zapraszany na najbardziej prestiżowe festiwale organowe. Emmanuel Hocdé jest organistą tytularnym kościoła Saint Eloi w Paryżu, wielkich organów firmy Aristide Cavaille-Coll katedry w Laval oraz organistą kościoła Saint-Denys du Saint-Sacrement w Paryżu. Prowadzi klasy organów w kilku konserwatoriach regionalnych we Francji, prowadzi master classes we Francji, Brazylii i RPA".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy