Nowy numer 37/2021 Archiwum

Wakacyjne kolegium

W "Dobrym Miejscu" - Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na Bielanach - odbyło się spotkanie Kolegium Ruchu Formacyjnego Małżeństw Ekip Notre Dame - SuperRegion Europa Środkowa.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele diecezji łowickiej - Barbara i Krzysztof Stasiakowie z Kutna, para odpowiedzialna za sektor kujawski obejmujący teren diecezji łowickiej, oraz ks. Robert Awerjanow, doradca pary sektora kujawskiego i doradca 2 ekip kutnowskich. Sektor kujawski tworzy 14 ekip małżeńskich i kilka małżeństw w przygotowaniu zwanym pilotażem. Na terenie diecezji łowickiej funkcjonuje 5 ekip: dwie w Kutnie i po jednej w Łęczycy, Brochowie, Rdutowie.

- Ruch zrodził się ze słów "szukajmy razem" - wyjaśnia ks. Awerjanow, doradca duchowy. - Do ks. Caffarela, francuskiego kapłana, w latach 30. ubiegłego wieku przyszły małżeństwa, które poszukiwały drogi formacji małżeńskiej dla siebie. I ks. Caffarel ich zaprosił do wspólnej drogi - Szukajmy Razem - drogi do świętości, do zbawienia, do życia wiecznego przez jak najlepsze codzienne realizowanie powołania małżeńskiego. W życiu ekip małżeństwo i kapłaństwo się pięknie dopełniają i wzbogacają. I ta wspólna droga formacji to troska Kościoła, to towarzyszenie Kościoła małżeństwom i rodzinom, bo mamy być za siebie odpowiedzialni, troszczyć się wzajemnie, ale też umacniać się w wierze. To nasza wspólna droga do zbawienia, do świętości - dodał ks. Awerjanow.

Wartowspomnieć, że END jest największym na świecie katolickim ruchem duchowości małżeńskiej, którego najważniejszym zadaniem jest pomaganie małżonkom katolickim w dojrzewaniu do świętości. Sakramentalne małżeństwo jest w centrum uwagi ruchu. END proponuje konkretne sposoby, narzędzia pomagające we wzrastaniu w małżeństwie, w odkrywaniu jego piękna, w budowaniu i wzmacnianiu więzi małżonków. Każde małżeństwo w ruchu tworzy razem z maksymalnie 6 innymi małżeństwami ekipę, która wraz z kapłanem spotyka się raz w miesiącu na rozważaniu konkretnego tematu formacyjnego, modlitwie, dzieleniu się życiem, a także wspólnym posiłku.

Wakacyjne kolegium, czyli spotkanie wszystkich odpowiedzialnych za ruch małżeństw z Polski wraz z doradcami duchowymi, było czasem podsumowania mijającego roku formacyjnego, przyjrzeniem się kondycji ekip, sektorów i regionów. Był to także czas wspólnych spotkań, radości poznawania się, wspólnej modlitwy. Uczestnicy zostali zapoznani także z tematem i materiałami na kolejny rok formacyjny, który rozpocznie się już we wrześniu. W diecezji łowickiej nastąpi to w parafii św. Andrzeja w Łęczycy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama