W Żyrardowie, Skierniewicach, Rawie Mazowieckiej, Łowiczu, Sochaczewie, Kutnie, Głownie i Łęczycy pamiętano o bohaterach II wojny światowej. Tych, którzy oddali życie za ojczyznę w latach 1939-1945, jak i tych, którzy dziś ze łzą w oku wspominają wydarzenia sprzed 82 lat.
Kwiatów i zniczy na grobach poległych w obronie ojczyzny podczas II wojny światowej co roku przybywa. Przybywa także mogił tych, którzy jeszcze kilka lat, czy miesięcy temu wspominali wydarzenia z 1939 r. O wszystkich pamiętali mieszkańcy diecezji podczas Mszy św. w intencji poległych i ojczyzny, na cmentarzach, przy pomnikach i tablicach pamięci, a także podczas rozpoczęcia roku szkolnego.
– Nie sposób nie wspomnieć o wrześniu 1939 w dniu, gdy rozpoczynamy kolejny rok nauki. 82 lata temu nie zabrzmiał pierwszy dzwonek. Uczniowie usłyszeli huk bomb. Dziś powinniśmy dziękować im, że my możemy w spokoju i wolności słyszeć gwar, radość z powrotu do normalnego nauczania i uczyć się od bohaterów wojennych oddania, ofiarności i gotowości do walki o ojczyznę, bo myślę, że niewielu z nas, gdyby dziś usłyszało huk bomb, stanęłoby do walki. Obym się mylił – mówi Konrad Jusiński, maturzysta.
W Żyrardowie uroczystości upamiętniające 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym, gdzie pod pomnikami poległych złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystościach udział wzięli m.in. kpt. Michał Zachaj, dowódca 3. Warszawskiej Brygady Obrony Powietrznej, gen. bryg. Kazimierz Dyński, prezydent Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski, starosta powiatu Krzysztof Dziwisz oraz harcerze i zuchy Hufca ZHP Żyrardów i uczniowie miejskich szkół.
Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. Łukasz Cukiert, wikariusz parafii Matki Bożej Pocieszenia.Druga część obchodów miała miejsce w kościele Matki Bożej Pocieszenia. – Św. Jan Paweł II powiedział: "Nigdy więcej wojny!". My dziś powtórzmy za nim – nigdy więcej wojny! Daj Boże, by tak było, żeby tej wojny, która miała miejsce w 1939 r., nie było nigdy więcej na świecie, ale także, by nie było wojny pomiędzy nami – w naszych rodzinach. By nie było pogardy w naszych sercach, obojętności. Byśmy zabiegali o pokój, który ma nas jednoczyć, scalać. Dzisiaj jako wspólnota przychodzimy do Jezusa Chrystusa i chcemy Go prosić o pokój, miłość, zgodę – mówił w homilii ks. Łukasz.
Homilia ks. Łukasz Cukiert - 01.09.2021 r.O oprawę muzyczną liturgii zadbał chór Towarzystwa Śpiewaczego Echo.
Asystę honorową zarówno na cmentarzu, jak i w świątyni pełnił 38. Sochaczewski Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej.W Skierniewicach uroczyste obchody odbyły się na cmentarzu św. Józefa. W imieniu mieszkańców miasta i Wojska Polskiego kwiaty złożyli oraz zapalili znicze: przewodniczący Rady Miasta Andrzej Melon, wojskowy komendant uzupełnień w Skierniewicach – ppłk Piotr Mitkowski, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi Pan Bartosz Bijak. Modlitwę za poległych żołnierzy poprowadził ks. ppłk Krzysztof Szustak – proboszcz parafii Garnizonowej w Skierniewicach.
W Skierniewicach uroczystości odbyły się na cmentarzu św. Józefa. Hołd poległym oddali przedstawiciele samorządu, służb mundurowych i wojska.Tak jak przy innych wojennych rocznicach, asystę pełniły Straż Miejska oraz Stowarzyszenie Tradycji 26. Skierniewickiej Dywizji Piechoty.
W Głownie uroczystości rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w kościele św. Jakuba. Przed oficjalnymi uroczystościami zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przy grobach polskich żołnierzy oraz miejscach upamiętniających poległych i pomordowanych podczas II wojny światowej. Główne uroczystości odbyły się w Parku im. Armii Krajowej, gdzie poszczególne delegacje złożyły wieńce pod pomnikami poświęconymi obrońcom ojczyzny. W okolicznościowym przemówieniu burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek przywołał przykład obrony Wizny – polskich Termopil, jako inspirację wskazującą nie tylko na wielkie bohaterstwo polskich żołnierzy, ale także na siłę obowiązku, jaki wypełnili.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było składanie wieńców pod Pomnikiem Bojowników w latach 1939-1945 i pod głazem pamiątkowym poświęconym obrońcom ojczyzny w 100. rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920.O obchodach 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej przeczytacie także w 36. numerze "Gościa Łowickiego".