Nowy numer 38/2023 Archiwum

Ta budowa leżała mu na sercu

Wśród miejscowości, które mogą szczycić się tym, że po ich ulicach chodził i w ich świątyni modlił się prymas kard. Stefan Wyszyński, jest Sochaczew.

Niezłomny pasterz wraz ze św. Janem Pawłem II z pomnika usytuowanego przy kościele parafii św. Wawrzyńca błogosławią miastu. Dużych rozmiarów pomnik przypomina św. Jana Pawła II, a także wizyty prymasa w Sochaczewie i jego zaangażowanie w budowę tutejszej świątyni.

Budową sochaczewskiej świątyni interesował się prymas Wyszyński.   Budową sochaczewskiej świątyni interesował się prymas Wyszyński.
Wikipedia

Trzeba wiedzieć, że kard. Wyszyński bywał tutaj wiele razy. Samych oficjalnych wizyt było pięć. Pierwsza miała miejsce 6 lutego 1949 roku. Niczym gospodarz chciał wówczas zajrzeć w każdy kąt i spotkać się z jak największą grupą ludzi. Druga, trwająca dwa dni, odbyła się w 1953 r. i połączona była z Ogólnopolskim Kongresem Maryjnym. W czasie tej wizytacji prymas objeżdżał parafie na wozie zasłanym słomą. Jak wspominają świadkowie - wszyscy zastanawiali się, czy nie bolały go ręce od błogosławienia dzieci i parafian.

Kolejny raz kard. Wyszyński odwiedził Sochaczew 21 czerwca 1964 roku. Była to dla parafian szczególnie ważna data, bo tego dnia odbyło się poświęcenie nowego kościoła. Kardynał przeżywał budowę tej świątyni od podstaw. Po wyjściu z więzienia udało mu się załatwić cztery pozwolenia na budowę kościołów w Polsce, w tym w Sochaczewie. Nie zabrakło go także w roku milenijnym. Wówczas zachwycał się i poświęcił największy w tamtych czasach w Polsce witraż.

Punktem kulminacyjnym i ostatnią oficjalną wizytą w Sochaczewie była konsekracja kościoła, która miała miejsce 4 czerwca 1970 roku. Było to zwieńczenie dzieła, które zawsze leżało mu na sercu.

Warto wspomnieć, że kardynał bywał w Sochaczewie także z wizytami prywatnymi. Odwiedzał m.in. dom Leona Wojciechowskiego, ówczesnego organisty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast